fbpx
Фото: Фејсбук СДП

Tag: дијалог

Косовско-српскиот спор најголемото ѕвоно за тревога – Дали е можна вонредна меѓународна конференција за мир?

Односите помеѓу Косово и Србија се историски и политички комплексни. Косово прогласи независност во 2008 година, што беше причина за многу спорови и тензии. Иако стотици земји го признаа Косово ...

Петровска за ЦИВИЛ МЕДИА: Белград и Приштина да се посветат на дијалогот додека не биде предоцна

Белград и Приштина да се посветат на дијалогот додека не биде предоцна. Од современите политички лидери се очекува да донесат мир и просперитет, а не поделби и конфликти. Мудорста на ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Национализмот не води кон победа на едните или другите – сите губат

ЏАБИР ДЕРАЛА Национализмот, верската омраза и расизмот во сите нивни облици и степени на радикализам постојат кај сите заедници на Балканот. И многу пошироко, се разбира. Одлика на национализмот и ...

Маричиќ-Ли: До ЕУ само со реформи, дијалог и регионална соработка, да се искористи моментумот

Во Вашингтон вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска се сретна и со директорот на Канцеларијата за Европска Унија и регионални прашања при Стејт Департментот, Роб Ли, со кој зборуваа ...

Борел: Неодамнешната средба меѓу Вучиќ и Курти не доведе до напредок во дијалогот

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел изјави дека неодамнешната средба меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти во Брисел не довела ...

Фото: МИА архива

Шефицата на УНМИК во ОН: Треба да се врати довербата во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Шефицата на Мисијата на ОН на Косово (УНМИК), Каролин Зијаде, денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН во Њујорк изјави дека лидерите во Белград и Приштина мора да ...

Гутереш: Новата рамка за дијалог меѓу Косово и Србија може да доведе до долгорочни решенија

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во новиот извештај за работата на Мисијата на ОН на Косово (УНМИК) го поздрави постигнувањето на Договорот за патот кон нормализација на односите меѓу ...

Foto: Wikimedia Commons

Генерал Марк Мили: Победата на Украина оваа година е малку веројатна

Началникот на Здружениот штаб на американските вооружени сили, Марк Мили, во интервју за Defense One денеска соопшти  дека Украина најверојатно нема да може годинава ги протера сите руски сили од својата ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER