fbpx

Tag: дијалог

Фото: МИА архива

Шефицата на УНМИК во ОН: Треба да се врати довербата во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Шефицата на Мисијата на ОН на Косово (УНМИК), Каролин Зијаде, денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН во Њујорк изјави дека лидерите во Белград и Приштина мора да ...

Гутереш: Новата рамка за дијалог меѓу Косово и Србија може да доведе до долгорочни решенија

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во новиот извештај за работата на Мисијата на ОН на Косово (УНМИК) го поздрави постигнувањето на Договорот за патот кон нормализација на односите меѓу ...

Foto: Wikimedia Commons

Генерал Марк Мили: Победата на Украина оваа година е малку веројатна

Началникот на Здружениот штаб на американските вооружени сили, Марк Мили, во интервју за Defense One денеска соопшти  дека Украина најверојатно нема да може годинава ги протера сите руски сили од својата ...

Маратон во Охрид, разговорите влегоа во осмиот час

Нема крај на повидок на разговорите меѓу Александар Вучиќ и Албин Курти со посредство на европските претставници во вилата „Билјана“ во Охрид. Откако имаа поединечни состаноци српскиот претседател и косовскиот ...

„Блиц“: Екстремисти планираат улични протести во Србија

Екстремисти од неколку ултрадесничарски и проруски организации во Србија планираат насилни протести во деновите по денешната средба на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премеир Албин Курти со посредниците од ...

Ескобар: Историска можност за целиот регион, најголемо очекување е финализирање на договорот

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар денеска изјави дека средбата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти во Охрид претставува историска можност. Ова ...

Итно: „Zeitenwende“ за Западен Балкан

ВОЛФГАНГ ИШИНГЕР Војната на Русија против Украина предизвика распаѓање на постојната европска безбедносна архитектура, предизвикувајќи фундаментални промени во надворешната и одбранбената политика низ целиот континент. Соочена со прекин на долгогодишните ...

Маричиќ: Денес е значаен ден за иднината на европската перспектива и одлична можност Западен Балкан да отвори нова страница во меѓусоседските односи

Сите имаме иста цел и најдобри намери кога станува збор за просперитетот, мирот и стабилноста на регионот. Денес е значаен ден за иднината на европската перспектива и одлична можност Западен ...

Ковачевски, Борел и Лајчак пристигнаа во Охрид за претстојниот дијалог помеѓу Србија и Косово посредуван од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER