fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: глобално затоплување

Светски ден на метеорологијата: Климатските промени се реална закана за целата цивилизација

Климатските промени се реална и непобитна закана за целата наша цивилизација. Ефектите се веќе видливи и ќе бидат катастрофални доколку не се делува веднаш. Денеска, 23 март, се одбележува Светскиот ...

Фото: Wikimedia commons

Глобалното затоплување се заканува да доведе до забавување на океанските струи во Атлантикот

Последниот пат кога имаше големо забавување на моќната мрежа на океански струи што ја обликуваат климата околу Северен Атлантик, се чини дека ја втурна Европа во длабок студ повеќе од ...

Глобалното затоплување ги ослободува патогените вируси од арктичкиот мраз, на човештвото му се закануват смртоносни инфекции

Климатските промени ги ослободуваат прастарите инфекции од нивните ледени затвори на Арктикот. Глобалното затоплување е опасност за нашата планета и за нашето здравје. 2023 најтопла до сега, 2024 уште потопла ...

Топлотните бранови зафатија 3 континенти, додека Земјата ги бележи најжешки денови во модерната историја

Екстремните топлотни бранови во Европа, Северна Америка и Азија соборија рекорди во градовите околу северната хемисфера помалку од две недели откако Земјата ги забележа, како што велат научниците, најверојатно нејзините ...

Гутереш: Светот нема лидер кој ќе се справи со климатските промени

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави дека климатските промени се случуваат побргу отколку што човештвото успева да одговори на нив, а тоа е поради отсуството на лидерство во ...

Последиците од глобалното затоплување веќе не се приказни од иднината

Глобалното затоплување предизвикува климатски промени, односно постепено затоплување на целата наша планета. Сетоа тоа предизвикува промена на распоредот на дождовите, намалена снежна покривка на северната полутопка, промена на нивото на ...

Климатските промени може да влијаат на приливот на мигранти

Европа би можела да очекува нов прилив на бегалци поради последиците од глобалното затоплување, предупредуваат научници.  Експертите сметаат дека зголемувањето на температурите и екстремните временски услови можат да го зголемат ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER