fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: груевизам

Арсовска со иницијатива за враќање на Ќосето: Рециклирање на минатото, груевизмот и криминалниот проект „Скопје 2014“

ПЕТРИТ САРАЧИНИ Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска денес доставила иницијатива до Советот на Град Скопје за повторно поставување на споменикот на Ќосето. Каква е оваа иницијатива? Не е иницијатива за ...

ВО ЛАДОВИНАТА НА ПАРКОТ Некои новинари ова го нарекуваат пензионерски бунт

Костовски: Пензионерите молчеа кога груевизмот ги манипулираше, а сега „свират“ под диригентската палка на партиските улични емисари, токму кога системот – функционира!

Пензионерите како гости на сите наши информативни емисии на обединетите телевизии на опозицијата, сигурно имаат форми на амнезија, пишува Љубомир Костовски во анализата за ЦИВИЛ Медиа, под наслов „Пензиите како ...

Добро утро со Орданоски

Алтернатива што ветува реприза?

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Доброооо... Бидна и тоа, Собранието се самораспушти, се оди на избори. После „продолженијата“ и „пеналите“ во финалето на собранискиот „национален куп“, формално-правно, власта излезе со резултат од ...

Добро утро со Орданоски

Доста континуитет! Дајте интегритет!

пишува: Сашо Орданоски Еве го мојот предизвик до Новата Македонска Пост-Груевистичка Демократија: пратениците од власта во Македонското собрание да отворат темелна дебата за предложениот нов републички јавен обвинител и истиот – ...

Театар во време на диктатура

Драги колеги театарџии, мислев за овој наш празник, да напишам нешто што Вие би го очекувале од мене, на пример, да напишам, дека Светскиот ден на театарот, би требало да ...

Како „милошевиќевизмот“ ја премина границата и стана „груевизам“…

Сé почна со турбо-фолкот, па следеше малоумен напад врз американската амбасада, предводен од Павловиќ. Потоа, дојдоа  „Звезде Гранда“, „Све за љубав“, „Жикина шареница“, „Велики Брат“, „Парови“, „Фарма“ и цел низ ...

Незаситноста на „груевизмот“!

Кога и студентските се насилни, можни ли се воопшто  фер и демократски избори во Македонија? Бруталност, насилство, страв, понизност, диктатура без право на реакција..., се пораките кои ги испрати владејачката ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER