fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Грција

Коѕиас доаѓа во Скопје, Димитров го повика конзулот Палашевски на консултации!

„Со нетрпение го очекуваме грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас идниот четврток. Овие денови зближено ќе соработуваме во однос на агендата и во однос на мерките за градење заемна ...

Германија врати 392 мигранта во Грција

Грчкиот министер за миграција, Јанис Музалас изјавил за медиумите дека грчките власти примиле 392 барања и одобриле враќање на „помал број баратели на азил“ од Германија и од неколку други ...

Богојески: Преговорите со Бугарија се обид за побрза интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО!

„Ако успееме да ги затвориме прашањата со соседите и успееме да станеме нормална држава, првин балканска, пример за сите соседи - демократска земја, и сите заедно да се избориме за ...

Не очекувајте драматични промени!

Во наредниот период може да се очекува придвижување на процесот во однос на прашањето за името, преку засилен контакт меѓу Македонија и Грција, но не и драматичен напредок... Ова е ...

Нимиц ќе ја анализира подготвеноста на Македонија за напредок во спорот за името

Од денеска во Скопје престојува Метју Нимиц, специјален претставник на ОН во разговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција. Во својот четиридневен престој во Скопје, Нимиц ...

Димитров бара поддршка за влез во ЕУ и НАТО, Коѕиас бара прво да се реши името!

„Претходната Влада не работеше на компромис и прашањето за името од географско, го претвори во идентитетско. Се надевам дека ќе разговараме за името што ќе доведе до решение“, рече министерот ...

Отстранета блокадата на Евзони

По 18-дневна целосна блокада од грчките земјоделци, граничниот премин „Богородица - Евзони“ на македонско-грчката граница, е делумно деблокиран. Како што соопштуваат од АМСМ, блокадата од трактори од грчка страна е отстранета. ...

Мора постојано да се работи на демократијата !

„Република Македонија има најразвиен формален  концепт за прифаќање на малцинствата, поради своето минато, како дел од југословенската национална рамка. Од друга страна, пак, тензијата којашто се гледа меѓу Албанците и ...

Page 57 of 58 1 56 57 58

CIVIL MEDIA NEWSLETTER