fbpx

Tag: хакерски напад

Фото: Скриншот

Предупредување за нуклеарен напад се појави на екраните на руските државни медиуми откако беа хакирани

Телевизиските и радио преносите во Москва и регионот Свердловск беа накратко прекинати со порака со предупредување за напад со нуклеарна ракета на руска територија, пренесува британски Телеграф. На гледачите и ...

Ако нема плата до понеделник, здравствените работници в среда излегуваат на протест

Револтот на здравствените работници кулминира поради неисплатените јануарски плати. Ако до понеделник до 15 часот нема префрлено средства на сметките на сите вработени во Клиничките центри и болници, тогаш в ...

„Киднапиран“ системот на ФЗО: Што е „ransomware“ и дали државата треба да плати откуп?

Поради сајбер-нападот, веќе десетина дена е оневозможено нормалното функционирање на системот на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) па хартиените обрасци се вратени во функција, што предизвика страв и вознемиреност кај ...

Хакирана фејсбук – страницата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Фејсбук страницата на Мисијата на ОБСЕ (Организација за безбедност и соработка на Европа) во Скопје вчера била хакирана, пренесува МИА.  -ОБСЕ потврдува дека фејсбук-страницата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER