fbpx
Фото: СЕП
Обвинителот на МКС, Карим Кан. Фото: Х
Фото. Х

Tag: Хути

Фото: Khaled Abdullah/Reuters

Американската војска уништи противбродска ракета на Хутите во Јемен

Војската на САД денеска соопшти дека уништила противбродска ракета на Хутите во Јемен, која била насочена кон Црвеното Море, пренесува Ал Џазира. Ракетата „претставуваше непосредна закана за трговските бродови и ...

Поддржувачите на Хутите во Сана, главниот град на Јемен, во петокот. (Фото: Осама Абдулрахман/АП)

Хутите ветија дека ќе продолжат со нападите, САД се подготвуваат за одржлива кампања

Официјалните лица велат дека не очекуваат операциите во Јемен да траат со години, но признаваат дека не е јасно кога воената способност на групата ќе биде доволно еродирана. Администрацијата на ...

Тензиите низ светот ескалираат, дали сме на работ на трета светска војна?

Последните случувања на Блискиот исток со ракетниот напад на Иран врз пограничната област во Пакистан само ги зголеми стравувањата дека ескалациите на конфликтите низ светот од крајот на 2023 година, ...

Нападите на Хутите негативно влијаат врз глобалната економија, се зголемуваат стравувањата за проширување на војната на Блискиот Исток

Нападите на САД и Велика Британија во Јемен, извршени со поддршка на Холандија, Австралија, Канада и Бахреин, дојдоа како одговор на 26 напади на милицијата Хути, поддржана од Иран, врз ...

Фото: wikimedia commons

САД и сојузниците извршија десетина напади врз проиранските Хути во Јемен

САД и неколку нивни сојузници, вклучително и Велика Британија, извршија воени напади врз повеќе од десетина цели во Јемен контролирани од милицијата на Хутите поддржана од Иран, рекоа американски официјални ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER