fbpx
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)
Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

Tag: Ирак

Фото: МИА Архива

ЕУ изрази загриженост поради ирачкиот Закон кој предвидува затворски казни за истополови односи

Европската Унија изрази загриженост поради усвојувањето на измените на ирачкиот Закон со кој се предвидува затворска казна во траење од 10 до 15 години за лицата кои се впуштаат во ...

Високи претставници на Турција на безбедносен состанок во Ирак

Турските министри за надворешни работи и за национална одбрана, Хакан Фидан, односно Јашар Ѓулер, како и шефот на разузнавачката служба на Турција (МИТ), Ибрахим Калин, денес присуствуваат на безбедносен состанок ...

САД извршија серија одмазднички напади врз милитанти во Ирак и Сирија

САД извршија вчера воздушни напади во Ирак и Сирија врз повеќе од 85 цели поврзани со Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) и проиранските милиции, соопшти американската војска, по нападот во Јордан ...

Иранската револуционерна гарда изврши напад врз цели во Ербил, Ирак

Иранската револуционерна гарда соопшти дека нападнала, како што рече, „шпионски центри и места каде се собираат антиирански терористички групи“ во Ербил, Ирак, пренесува МИА повикувајќи се на објави од иранските ...

Ирак започна офанзива за преземање на бастион на Исламската држава

Ирачката армија започна нов обид за прогонување на бунтовниците од Исламската држава од контролираната област во северниот дел на Ирак, информираат од службата за безбедност. Ирачките војници се поддржани од ...

Печалбарско Куманово

Кумановци повторно аплицираат за работно место во компаниите кои нудат и даваат поддршка на американската војска во Авганистан и Ирак. На официјалните страници на двете компании „Флуор“ и „КБР“ се ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER