fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Ердоган

Левица со осуда на поддршката за газењето на демократијата во Турција

Прославата на труската амбасада и присуството на претставници на Владата по повод годишнината од крвавите настани во Турција, ја осуди и Левица, која во своето соопштение нагласи дека не смее ...

ОБСЕ/ОДИХР: Сомневања за злоупотреба на 2,5 милиони ливчиња на референдумот!

Со резултатите на референдумот, се оствари замислата на  Реџеп Тајип Ердоган, претседателот да добие поголеми овластувања со кои речиси апсолутно ќе може да владее со Турција, предизвика големи реакции, како ...

Вторник е, еј…! (II)

Велигденските празници, најубави мои, вака или онака, продуцираа уште еден доказ дека лудилото - односно идејата дека постои завера на „предавниците", „кодошите", „Шиптарите" и „соросоидите" за поделба на Македонија - ...

Популисти на власт

„На популистите им е исклучително важно да кажат (или докажат) дека граѓанското општество воопшто не е граѓанско општество, и дека, иако тоа можеби личи на народна опозиција, нема никаква врска ...

Расте говорот на омраза во светот

„Човековите прва во светот се под закана поради политичари кои користат 'отровна и нехумана' реторика против етнички или религиозни малцинства, со цел да ја засилат нивната политичка моќ“, се вели ...

Интернет – демократијата Vs Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кој е во фокусот на вниманието на светските медиуми поради наводниот обид за воен преврат против него и неговата партија која владее во Турција, повторно ...

Page 6 of 6 1 5 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER