fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Казандол

Поднесени собраните 2.213 потписи на граѓан(к)и за референдум!

Откако граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ ги собра потребните потписи за распишување на референдум на локално ниво во Општина Валандово, денеска  во име на сите 2.213 потпишани валандовчан(к)и, активистите поднесоа ...

И фармерите ги подржаа еколозите!

Федерацијата на фармери (ФФРМ) се приклучи кон пораките кои валандовчани веќе неколку месеци ги испраќаат во врска со отворањето на рудникот Казандол. „Внимателно да се размисли за отворањето рудник во ...

Валандовскиот Совет ја одложи одлуката за референдум за „Казандол“

Првин граѓанската инцијатива „Спас за Валандово“ да ги собере потребните 2.000 потписи на граѓаните, па локалната самоуправа да распише референдум за изјаснување за отварањето на рударскиот  комплекс „Казандол“! Вака, на синоќешната ...

Богданци: Со референдум ќе се одлучува за рудникот Казандол

Граѓаните на Општина Богданци на референдум ќе гласаат за работата на рудникот за бакар Казандол. Советот на Општината донесе ваква Одлука на вчерашната седница. Граѓанското здружение „Спас за Богданци“, всушност, ...

„Спас за Валандово“ организира јавен собир како прв чекор кон референдум

Позитивниот пример за висока граѓанска свест и општествена одговорност кај граѓан(к)ите од Гевгелија кои во неделата на 23 април, масовно излегоа на референдумот и речиси едногласно кажаа „не“ за изградба ...

Граѓански реакции во Гевгелија и во Валандово

Завршуваат последните подготовки за спроведување на референдумот во Гевгелија закажан за 23 април (недела). Денеска, Општинската изборна комисија спроведува задолжителна еднодневна едукација за членовите и замениците на избирачките одбори. Едукацијата ...

„Спас за Валандово“: Опасност за исчезнување на земјоделието и фармерството во валандовско!

По повод Меѓународниот ден на земјоделците, граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“, вчера со отворено писмо се обрати до своите поддржувачи, но и до сите засегнати граѓан(к)и од Валандово. „Најголем дел ...

Page 3 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER