fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа
Фото: Украинска правда

Tag: конфликти

Фото: МИА

24 ЧАСА: Потпишан Кодексот за фер избори; небулозите на Арсовска пред судските инстанци; немири во Грузија поради „рускиот закон“

ВЕСТ НА ДЕНОТ Потпишан Кодексот за фер и демократски парламентарни избори Претставници на политичките партии и коалиции, денеска, во Кристалната сала на законодавниот дом го потпишаа Кодексот за фер и ...

24 ЧАСА: Фридом хаус ја стави земјава во групата „циклични хибриди“; Украина не може да чека – повика Борел; се засилува кампањата за претседателските избори

ВЕСТ НА ДЕНОТ Фридом Хаус: Надежите што се зголемија по соборувањето на Груевски допрва треба да се остварат, судството и понатаму е една од најкритикуваните институции во Македонија „Во Северна Македонија, ...

24 ЧАСА: Италијански авиони ќе патролираат над македонското небо; судот донесе одлука – Ковачки искажал невистини; 20-годишнина од најголемото проширување на НАТО

ВЕСТ НА ДЕНОТ Италијанските воздухопловни сили во НАТО ќе патролираат над македонското небо Министерката за одбрана Славјанка Петровска и италијанскиот министер за одбрана Гвидо Кросето денеска во Центарот за обука ...

Фото; Скриншот

24 ЧАСА: Пендаровски број 1, Давкова ја доби двојката на изборното ливче; не поскапува парното за домаќинствата, тврди Бислимоски; нема договор за нова бугарска Влада

ВЕСТ НА ДЕНОТ Жрдепката заврши: Пендаровски број 1, Давкова ја доби двојката Државната изборна комисија денеска ги констатираше редните броеви на претседателските кандидати на изборното ливче. Извлекувањето беше јавно, а ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

24 ЧАСА: СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ во клинч по проширувањето на „црната листа“; според Рот, Србија не може во ЕУ се додека Вучиќ му се заканува на Косово; заврши увидот во Избирачкиот список за дијаспората

ВЕСТ НА ДЕНОТ СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ во клинч за Законот за рестриктивни мерки по проширувањето на „црната лист“на САД Последното проширување на „црната листа“ на САД со назначувањето ...

24 ЧАСА: 8 Март – борбата за женските права продолжува; децата гледаат од возрасните кои користат насилна комуникација; забрана за невакцинирани деца во градинките од понеделник

ТЕМА НА ДЕНОТ ЦИВИЛ повикува на протести по повод Меѓународниот ден на жената со барање за целосна еднаквост Во светлo на упорните борби на жената, овој ден треба да се ...

Рамиз Мерко, Струга и околината, 2 окт. 2021, непочитување на протоколите за заштита од КОВИД-19

24 ЧАСА: Кривичен ненадлежен ни за Мерко; Пендаровски ќе остане единствениот кој ќе ја брани либералната опција, смета Ордановски; протестите се користат за дневно-политички цели

ВЕСТ НА ДЕНОТ Кривичен суд ненадлежен за случајот со Рамиз Мерко, предметот ќе го прати во судот во Струга Специјализираното одделение за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд ...

24 ЧАСА: Старите важечки документи да важат за овие избори; за Пендаровски анкетите на ВМРО-ДПМНЕ се лажни; македонските медиуми изгубени во преводот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Во Изборниот законик да се внесе преодна одредба да важат старите важечки документи за овие избори ДИК предлага во Изборниот законик да се внесе преодна одредба со ...

24 ЧАСА: Лични документи само со закажување; Џафери за спроведување на Предлог-законот за рестриктивни мерки; анализа на ЦИВИЛ за троловските напади

ВЕСТ НА ДЕНОТ Од утре само со закажување за лични документи во ПС Пролет Од утре, пунктот за фотографирање за лични документи во ПС Пролет нема да работи без закажување ...

24 ЧАСА: Алијанса за Албанците против Алијанса за Албанците; заедничките листи за изборите ќе зависи од анализите; штрајк во ФЗО – нема исплати на боледувања, породилно

ТЕМА НА ДЕНОТ Нападнат поддржувачот на Села од АА, Дритон Небиу: Може да ме убиете, но не можете да ме исплашите Директорот на Агенцијата за управување со одземен имот, Дритон ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER