fbpx

Tag: Лариса Дир

Лариса Дир: Руските агресори „честитаат“- трет час има воздушна тревога низ Украина

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен и украинскиот претседател Володимир Зеленски им честитаа на украинските железничари кои евакуираа милиони Украинци за време на руската војна од големи размери, ...

Фото: Профилот на Х на Дир

Дир: Фиктивните избори на рф на привремено окупираните територии на Украина се продолжение на злосторствата на државата агресор

Амбасадорката на Украина Лариса Дир за Руските незаконски „избори“ одржани на привремено окупираните територии на Украина во своја објава на Х напиша: 564.Фиктивните избори на рф на привремено окупираните територии ...

Украинската амбасадорка изрази благодарност до првата дама на Македонија за учеството на Самитот посветен на менталното здравје во Кијив

Првата дама на Македонија, Елизабета Ѓорѓиевска се обрати на панелот „Генерацијата која ќе владее со светот, каква ли ќе биде?“, во рамки на Самитот на првите дами и господа, кој ...

Дир изрази благодарност до Северна Македонија за помошта дадена на Украина од почетокот на руската воената агресија против Украина

Украинската амбасадорка во Македонија Лариса Дир по повод Светскиот ден на хуманитарната помош преку своја објава на Твитер упати благодарност до нашата држава за помошта дадена на Украина од почетокот ...

Амбасадорката Дир: Штом го ослободиме Крим, ќе сториме сѐ за да ги заштитиме домородните народи на Украина и да ги изведеме пред лицето на правдата одговорните за воените злосторства

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, со порака на Твитер по повод  9 август, Меѓународниот ден на домородните народи во светот кој се одбележува за да се покаже годишна поддршка ...

Амбасадорката на Украина, Лариса Дир

ЛАРИСА ДИР: Украина треба да стане членка на НАТО, водството на рф мора да одговара за злосторствата

ЦИВИЛ Медиа направи интервју со Амбасадорката на Украина Лариса Дир, во врска со повеќе актуелни прашања поврзани со дипломатските активности на Украина, како и за најголемите опасности со кои се ...

Амбасадорката Дир: Русија секој ден извршува ракетни напади врз Украина и убива Украинци

Амбасадорката на Украина во Македонија Лариса Дир објави на Твитер дека секој ден Русија извршува ракетни напади врз Украина, убива Украинци, ја гори и поплавува земјата. Таа во својата објава ...

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба

Кулеба на самитот на НАТО во Вилнус: Членството на Украина ќе помогне да се спречат идни војни откако оваа војна ќе заврши со победа на нашата држава

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир го објави на Твитер повикот на министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, упатен до партнерите на самитот на НАТО во Вилнус да ...

Н. Е. Лариса Дир, Амбасадрока на Украина во Северена Македонија(фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Дир: Борба за независност и слобода не се само зборови, тоа е национален код на народот кој го избира своето право на постоење и државност

Амбасадата на Украина во Северна Македонија организираше настатан и изложба за одбележување на Меѓународниот ден за заштита на децата и 4 јуни, ден кој Украина го одбележа во спомен на ...

Украинската амбасадорка Дир: Драги македонски пријатели, од срце Ви го честитам Денот на македонскиот јазик!

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, со срдечна порака на Твитер го честиташе 5 мај - Ден на македонскиот јазик. 5 мај - Ден на македонскиот јазик! Македонскиот јазик е ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER