fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: лажни вести

РУСКИТЕ АГРЕСОРИ НЕ МРДНАА ОД МЕСТО ЦЕЛА ГОДИНА: Легендарниот лидер, Володимир Зеленски изјави дека агресорот не окупирал ниту едно украинско село во 2023 година

Руската пропаганда шири лажни вести дека Зеленски купил кралската палата во Британија

Руските пропагандисти креирале веб-страна на лажен британски весник и користеле Јутуб канал. На 31 март, Јутуб каналот на англиски јазик под името Сем Марфи (284 претплатници) објавил видео во кое ...

Дезинформациите влијаат врз изборните одлуки и ја креираат општествената и политичката реалност

ВЛАДИМИР ПИВОВАРОВ Поимот лажни вести денес е наше секодневие. Ова е најексплоатираниот поим со кој постојано и насекаде се среќаваме. Настанувањето на лажни информации, се претпоставува дека датира од моментот ...

24 ЧАСА: Планот за раст-најамбициозен механизам на ЕК за интеграција на земјите од Западен Балкан; правни можности за отстранување на таксата за транспорт на руски гас низ Бугарија; лажни вести за наводни киднапери на деца

ВЕСТ НА ДЕНОТ Земјите од Западен Балкан добиваат силна алатка за спроведување на реформите на европскиот пат преку Планот за раст на Западен Балкан, кој ќе овозможи поврзаност, поддршка на ...

Фотомонтажа„ Д. Мишев / ЦивилМедиа

Дезинформациите за конфликтот на Блискиот исток пуштени на најјако

Ширењето дезинформации од македонските корисници на социјалните мрежи добива на интензитете со најновите случувања на Блискиот исток. Војната помеѓу Израел и Хамас ги поттикна македонските „ дежурни“ ширачи на лажни ...

УНДП организира дебата за справување со дезинформациите и лажните вести

По повод Меѓународниот ден на демократијата, Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) денеска во Музејот на современа уметност во Скопје организира панел-дискусија „Демократијата на коцка: Справување со дезинформациите како ...

Стефан Васев, СДСМ

Стефан Васев: Целосно ги отфрлам лажните вести и невистините што се шират за наводната роднинска поврзаност со доктор Никола Васев

Стефан Васев од СДСМ даде изјава по повод невистинитите објави кои се шират на дел од порталите, меѓу кои и порталот Антропол,  дека поранешниот директор на Клиниката за Онкологија имал роднинска поврзаност ...

Спасовски: Најдобар одговор на лажните вести е брзо и навремено пласирање на вистината

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервју за порталот „Журнал“ на прашањето колку граѓаните се запознаени со лажните вести и кои се последиците од нив, истакна дека лажните се ...

Руската машинерија за лажни вести не застанува – реклама за Леопард тенковите наводно прикажана на билборд во Берлин

Руската пропаганда фалсификуваше реклама на најпознатиот светлечки билборд во главниот град на Германија, Берлин. Државните медиуми на Кремљ, руските канали на телеграм и проруските профили на твитер споделуваат видео наводно ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER