fbpx
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи
Фуркан Салиу

Tag: Луксембург

Донкел: Вие веќе толку многу направивте, што сега навистина е моментот да се приближите до Европската Унија

  „Мислам дека сега е навистина моментот за Северна Македонија да продолжи да ја споделува својата сила и моќ да оди напред кон Европската унија. Можам да разберам дека уставните ...

Фото: Б. Јордановска / ЦивилМедиа

Арсовски: Северна Македонија е во првите 10 – 20 проценти во практиките на мултикултурализмот во светот

Почесниот конзул на Големото Војводство Луксембург, Петар Арсовски, во обраќањето на конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и стравови, предизвици и решенија“ во организација на ЦИВИЛ-Центар за Слобода, вели дека ...

Таравари во целост ги поддржува активностите на ЦИВИЛ за поддршка и промоција на мултикултурата и европските вредности

Претставници на ЦИВИЛ денеска се сретнаа со градоначалникот на општина Гостивар, д-р Арбен Таравари, и му го претставија проектот „Заедно за подобра иднина“ кој се спроведува со поддршка од МНР ...

Фото: Фејсбук

Луксембург испраќа четиринаесет оклопни амбулантни возила во Украина

Дирекцијата за одбрана на Луксембург во саботата објави дека четиринаесет оклопни амбулантни возила ќе бидат испорачани за да им помогнат на украинските воени напори, пренесува РТЛ Тудеј. Донацијата е направена ...

Кои се главните предизвици и перспективи на мултикултурализмот во нашето општество?

Високи претставници на Владата, граѓанското општество и експертската заедница денеска ќе говорат на Конференцијата на Цивил за предизвиците и перспективите на мултикултурното општество „Различностите, благодат или проклетство“, со почеток во ...

Димитров во посета на Луксембург

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, на покана на министерот за надворешни и европски работи на Големото Војводство Луксембург, Жан Аселборн, денеска ќе реализира возвратна посета на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER