fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Марко Бислимовски

Фото: МИА

Бислимоски: Нема да има ценовни шокови кај електричната енергија за домаќинствата

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски вечерва изјави дека нема да има ценовни шокови кај електричната енергија, односно дека просечната цена за домаќинствата нема да биде зголемена повеќе ...

Бислимовски: Домаќинствата може да добијат поевтина струја и плус уште еден час евтина тарифа

Домаќинствата летово може да добијат поевтина струја и плус уште еден час евтина тарифа, најавува претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни ресурси (РКЕ), Марко Бислимовски, посочувајќи дека причина ...

Бислимоски: Стратешките енергетски инвестиции ќе ги преполоват сметките за парно, а државата ќе извезува струја

Со влезот на стратешките енергетски инвестиции ќе се зголеми енергетската независност на земјава и сметките за парно ќе се преполоват, смета претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и ...

РКЕ петта година по ред оценета за најдобар регулатор од Секретаријатот на енергетска заедница

Петта година по ред Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕ) е оценета со прво место за најдобар регулатор од страна на Секретаријатот на енергетската ...

Бислимоски: Од полноќ поголемо намалување на бензините, РКЕ работи по методологија која е во интерес на граѓаните

Дизелот од полноќ поевтинува за пет денари, а поголемо намалување ќе има и кај бензините, потврдуваат за МИА од Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер БС-95 ќе се намали за 3,5 ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER