fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: мултикултурализам

Ковачевски за ЦИВИЛ МЕДИА: Јас ќе ја составам следната Влада која ќе го обезбеди членството на Северна Македонија во Европската Унија

Премиерот Димитар Ковачевски имаше непопуларна задача во изминатите две години во кои ја предводеше македонската влада. Тој и неговиот владин тим влегоа во костец со сите предизвици со кои се ...

„Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците: Предизвици и решенија“ денеска во општина Чаир

ЦИВИЛ – Центар за слобода со поддршка од Градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу ќе одржи јавен настан „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците: Предизвици и решенија“ во просториите објектот ...

Споменик на мултикултурализмот од Франческо Перили - фотографија од Шон Мерит (извор: Wikimedia commons)

Што е мултикултурализам, а што интеркултурализам?

„Дефинирањето на мултикултурализмот не секогаш го дава точниот одговор  како во една заедница/држава со мноштво културни и етнички идентитети, различни и посебни, можат да се обединат и да коегзистираат меѓусебно ...

Перцепции за мултикултурализмот во Северна Македонија на патот кон ЕУ

Дефинирањето на мултикултурализмот не секогаш го дава точниот одговор  како во една заедница/држава со мноштво културни и етнички идентитети, различни и посебни, можат да се обединат и да коегзистираат меѓусебно ...

Скопје, континенталниот Солун на Балканите, симбол на солидарноста, мултикултурализмот и поделбите

ЏАБИР ДЕРАЛА Мајка ми, стара скопјанка, чија куќа во непосредна близина на Саат кулата, била тешко оштетена, имала неполни 17 години кога градот го погоди катастрофалниот земјотрес. Се сеќава како ...

Ведран: Говорот на омраза треба да се гледа и низ призмата на колективната траума

Илина Ведран од ИППЕК, на јавниот настан „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците: Предизвици и решенија“,  вели дека еден од начините на справување со говорот на омраза, и во односите ...

Дерала: Наш следен чекор е покана до бизнис заедницата за учество и поддршка во општествено одговорните процеси

„Би сакал во овој форум да заблагодарам за вашата спремност и отвореност, буквално во истиот момент кога ќе се обратиме до вас, да излезете во пресрет, барем да не сослушате, ...

Герасимовски: Општина Центар креира добри практики и позитивна атмосфера за развој на мултикултурализмот, еднаквоста и недискриминацијата

„Општина Центар во своето дејствување креира добри практики и позитивна атмосфера за развој на мултикултурализмот, еднаквоста и недискриминацијата на локално ниво во сите сектори, вели градоначалникот на Општина Центар меѓу ...

Јавен настан на ЦИВИЛ „Граѓански дијалози за меѓуетничките односи“ утре во Општина Куманово

ЦИВИЛ – Центар за слобода со поддршка од Градоначалникот на општина Куманово, г. Максим Димитриевски, организира јавен настан „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците: Предизвици и решенија“ во Сала на ...

ЦИВИЛ и Општина Центар со Јавен настан „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците“ денеска во 12 часот

ЦИВИЛ – Центар за слобода со поддршка од градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, организира јавен настан „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците: Предизвици и решенија“ во просториите на Општината, ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER