fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Муслимани

ОН за пораст на омразата по нападот на Хамас: И Евреите и муслиманите велат дека не се безбедни

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Туерк денеска изрази жалење за „значителното зголемување на омразата“ во светот по нападите на Хамас на 7 октомври. Туерк во изјавата рече ...

Конзервативните и крајно десничарските шпански лидери обвинети за навреда на муслиманите

Конзервативните и крајно десничарските шпански политички лидери се обвинети дека навредувале и се обиделе да ги стигматизираат мулиманите и мигрантите, пренесува МИА. Тие се обидоа да ги стигматизираат муслиманите и мигрантите по наводниот терористички напад на исламистите врз две цркви во јужниот шпански град Алхесирас, во кој загина еден црковен службеник, а четири лица беа повредени, објави денеска „Гардијан“. Мароканскиот напаѓач ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Кој ќе ги отстрани барикадите, косовскиот Уставен суд за одлуката за Заедницата, Академијата на науки на Косово вели дека Албанците христијани биле насилно преобратени во муслимани

РТК: Косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите „Безбедносните експерти во Косово оценуваат дека косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите, но сметаат дека со оглед на чувствителноста ...

Апелациониот суд ја оспори забраната на Трамп за патување на муслиманите во САД

Апелациониот суд пресуди дека забраната за патување на граѓаните од шест земји со претежно муслиманско потекло од страна на владата на претседателот Доналд Трамп, не треба да се однесува на ...

Муслимани протестираа пред Белата куќа поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Неколку стотици муслимани синоќа одржаа молитва пред Белата куќа, изразувајќи го на тој начин својот протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град ...

За бурката и тоа што го открива

Блерта е млада жена од Македонија. Родена и израсната во Скопје. Наставничка е по англиски јазик, мажена и има две прекрасни деца. Од мала е пливачка, тренирала пливање во Скопје. ...

Масовни убиства на муслимани во Мјанмар

Реакции во светот против крвопролевањата и тортурата врз муслиманите во регионот Аракан, во Мјанмар. „Human Rights Watch" објави извештај во кој се вели дека преку сателитски снимки откриле десетина пожари ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER