fbpx
Gaza war (Image by hosny salah from Pixabay)
Фото: Влада на РСМ
The Pentagon

Tag: обединување

Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху го повика „светот да се обедини за да го порази Хамас како што ги победи ИСИС и нацистите“ и ги предупредува Иран и Хезболах: „Не тестирајте нè“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави пред Кнесетот дека Израел е обединет во својата кауза, признавајќи дека ќе има истрага за разузнавачките и безбедносните неуспеси што му дозволија на Хамас да ...

фото: Филхармонијата Елба

Триесет и три години од обединувањето на Германија

Со концерт во филхармонијата Елба во Хамбург денеска ќе биде одбележан националниот празник, 33-годишнината од обединувањето на Германија. На 3 октомври 1990 година комунистичка Источна Германија се приклучи на Сојузна ...

Ковачевски, домаќин на Ифтарска вечер: Обединети во вистинските вредности, градиме заедничка иднина

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва е домаќин на Ифтарска вечер, на којашто присуствуваат поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул Улема хаџи хфз. Шаќир ефенди Фетаи, министри и членови во Владата ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Кога патот кон ЕУ би бил италијанска песна

ЏАБИР ДЕРАЛА СДСМ одржа вистински мултимедијален спектакл во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, со што го заокружи караванот трибини со мотото „Силно и одлучно кон иднината“. Целиот настан обедини ...

ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, Алијанса за Албанците, Алтернатива, Достоинство и други ја поддржаа Иницијативата на Цивил „Инсиеме/Заедно“ за обединување и европска иднина. Повикот е во тек!

Македонската верзија на „Insieme/Заедно“ од Тото Кутуњо (Евросонг, Загреб, 1990) е дел од Иницијативата за општествено и политичко обединување за европската иднина на нашата земја. Подготовките за Иницијативата започнаа кон ...

На трибината на СДСМ се отпеа ИНСИЕМЕ/ЗАЕДНО по повикот на Цивил за промоција на европски вредности

СДСМ одговори на повикот на Цивил за промоција на европските вредности преку изведување на евергринот ИНСИЕМЕ , кој неодамна доби верзија на македонски јазик. Вечерашната трибина „Силно и одлучно кон ...

Повик до сите политички партии да ја споделат песната Инсиеме/Заедно на своите профили на социјалните мрежи

Цивил упати јавен повик до сите политички партии да ја поддржат иницијативата за општествено-политичко обединување за европска иднина на нашата земја. Тоа можат да го сторат на едноставен начин: на ...

Цивил до партиите: Обединете се за европската иднина – прифатете ја и споделете ја македонската верзија на ИНСИЕМЕ/ЗАЕДНО на Тото Кутуњо

Цивил - Центар за слобода денеска им се обрати на политичките партии со повик да се обединат за европската иднина. Првиот чекор кон тоа обединување би бил симболичен - да ја ...

Грујовски: Синдикалното движење во Македонија е на најниско ниво!

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Пеце Грујовски, претседател на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на Република Македонија (УПОЗ), за актуелните состојбите во македонските синдикати, за ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER