fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Јоханес Хан

Илустрација: Игор Стевковски

Каде му е апаратот на Мицкоски?

Не му е лесно на Мицкоски. А и како би му било? На кутрото, разединето и десеткувано ВМРО-ДПМНЕ и на неговиот актуелен портпарол Мицкоски, постојано им сервираат некаков избор, бараат ...

Хан: Уверен сум дека преговорите со ЕУ ќе почнат следната година

Во разговор за европскиот весник „Политико Европа“, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека е “уверен“ дека преговорите со Македонија и Албанија ќе почнат следната година. Во интервјуто Хан објаснува ...

Започна скринингот, најавена промена на изборниот законик и лидерска средба

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска престојува во еднодневна посета на Скопје. Неговата посета го означи стартот на скрининг процесот за почеток на преговорите со ЕУ. Хан ...

Заев: Русија да биде свесна дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ и НАТО

Русија треба да биде свесна дека нема алтернатива за Република Македонија освен полноправно членство во Европската унија и НАТО. Македонската Влада не само што сака да ја потврди соработката со ...

Хан утре го отвора скринигот за почеток на разговорите со ЕУ

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската комисија Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија, со што почнува скринингот процесот на земјата за отпочнување преговори за ...

dav

Хан вети одлука за визната либерлизација за Косово пред летните одмори

Комесарот за проширување на Европската унија, Јоханес Хан најави дека одлуката за визната либерализација за Косово ќе биде донесена многу наскоро и нагласи дека Европската комисија ќе го одржи ветувањето, ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER