fbpx
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Олаф Шолц

Шолц му порача на Путин да не се надева на слабеење на поддршката за Кијив, Германија ќе испрати уште еден систем Патриот во Украина

Владимир Путин не треба да се надева дека поддршката за Украина од нејзините партнери ќе ослабне и дека ќе може да ја продолжи својата агресивна војна, изјави германскиот канцелар Олаф ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руските наративи во македонските медиуми: Изгубени во преводот

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на ЦИВИЛ На први март, државната информативната агенција МИА, објави содржина, со наслов „Помошта за Украина ги претвора Шолц и Макрон во отворени непријатали, ...

Фото: tagesschau

Олаф Шолц бил против Фон дер Лајен да стане шефица на НАТО бидејќи би била премногу строга кон Русија

Олаф Шолц ја блокираше Урсула фон дер Лајен да стане нов шеф на НАТО затоа што веруваше дека таа ќе биде премногу строга кон Русија, пренесува Телеграф повикувајќи се на ...

Десетици илјади Германци протестираат против екстремната десница

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги опиша бројните протести закажани против екстремно десничарскиот екстремизам како „моќен знак“ во корист на демократијата и германскиот Устав. „Без разлика дали во Ајзенах, Хамбург или ...

Фото: МИА

Шолц: Во Германија мора да постои нулта толеранција кон антисемитизмот

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека „во Германија мора да постои нулта толеранција кон антисемитизмот“. - Германија ќе ги брани и штити животите на Евреите, рече Шолц на инаугурацијата ...

Ковачевски-Шолц од Самитот во Молдавија: Германија ја потврди силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Живот во Zeitenwende (2. дел)

ЏАБИР ДЕРАЛА (продолжение од 1 дел) Како чинители на граѓанското општество, ние сме подготвени да го преземеме нашиот дел од работата, да се ангажираме секој ден, да ги повикаме луѓето ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Живот во Zeitenwende (1 дел)

ЏАБИР ДЕРАЛА На крајот на првиот квартал од оваа исклучително тешка година, гледаме дека повеќето од прогнозите се остваруваат. Рецесија, криза, климатски промени, зголемување на НАТО капацитетите и буџетите за ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER