fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: ОМД

Фото: ВОА

И Чикаго го прогласи септември за месец на македонското наследство и култура

И градоначалникот на Чикаго Брендон Џонсон го прогласи септември за месец на македонско-американското наследство, откако неодамна и гувернерката на Мичиген Гречен Витмер повика македонската култура да се слави во оваа ...

фото: МИА

Пендаровски: Дијаспората да продолжи да лобира за заокружување на нашите европски интеграции

Независноста на државата, демократијата и мултиетничката коегзистенција, се трите најголеми македонски достигнувања, а дијаспората има значаен удел во секое од нив. Најголемата инвестиција што ја носат иселениците тука, се евроатлантските ...

ОМД го осудува палењето национални симболи и фотографии на протестите во дијаспората

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), како една од организациите на непартиското глобално движење „#НиеСмеМакедонија“, го осудува чинот на палење национални симболи и слики од политички субјекти на протестите на 3 и ...

Дијаспората со сите расположливи средства ќе го брани името

Обединета македонска  дијаспора, неуморно инсиститра државниот врв во Македонија итно да ги прекине разговорите што се водат за името под покровителство на Обединетите Нации и да бара од Генералното собрание ...

Сектретарката на Нимиц причина за конфликт на интереси во спорот со името

Секретарката на медијаторот Метју Нимиц, со грчко потекло, за Обединета Македонска Дијаспора е доволна причина за конфликт на интереси во решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, како ...

ОМД: Претседателот Трамп да го критикува Рохрбакер за коментарите за Македонија!

Обединетата македонска дијаспора во своето соопштение бара и отповикување на конгресменот Рохрбакер од функцијата претседател на Поткомитетот за Европа и Евроазија во Конгресот на САД. „Конгресменот Дана Рохрабакер (републикански претставник ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER