fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: Питер Ванхауте

Христијан Мицкоски/ Фотографија: Киро Попов

Крајот на ВМРО-ДПМНЕ

Се случи тоа што подолго време се наѕираше. Мицкоски ја истера агендата докрај, го дотолчи политичкиот дијалог и му нанесе тешки штети на македонскиот од кон европската иднина. Пишува: Џабир ...

Ванхауте: Владата мора да дејствува сега!

Питер Ванхауте, белгиски дипломат, поранешен пратеник во Федералниот Парламент на Белгија, медијатор, специјализиран за политички конфликти, поранешен европски медијатор во македонската криза во 2015, е еден од најпопуларните странски дипломати ...

Медиумите по Пржино – жежок костен што никој не сака да го реши!

ЦИВИЛ - Центар за слобода во публикацијата „Слободни избори: Услов за кој не се преговара“  посвети големо внимание на медиумската слобода и на слободата на изразување во Македонија. Медиумската анализа „Медиумите ...

Ванхауте: Изборите ќе бидат погреб за останките од демократијата во Македонија

Питер Ванхаоуте, доскорешниот меѓународен посредник во политичката криза во земјава, се појави со уште еден отрезнувачки пост на социјалните мрежи. Еве го преводот: Една нова етапа на дисфункционалната демократија. Замислете, една ...

70 години ЗНМ, Костовски, Точи и Дарудова добитници на годинешните награди

Здружението на новинари на Макеоднија (ЗНМ) вчера ја прослави седумдестгодишнината од своето формирање. На прославата беа присутни голем број новинари, уредници и претставници на меѓународната заедница. По тој повод беа ...

„Лајм“: Ако ДУИ го злоупотреби судството, во самоодбрана ќе ги користиме “бомбите” со кои располагаме

Весникот на албански јазик „Лајм“ упати отворено писмо до јавноста, по заканите на Демократската унија за интеграција со тужба за клевета и навреда, за објавени текстови во кои се наводно, ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER