fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ

Tag: плата

По конструктивна дискусија од страна на претставниците на синдикатите во однос на предлогот, се донесе заклучок  синдикалните организации да го разгледаат предлогот и да достават забелешки или нови предлози до Министерството за труд и социјална политика.

Битиќи: За една година Владата предводена од СДСМ ја зголеми просечната плата за 5.739 денари, неспоредливо со Владата на ВМРО-ДМПНЕ и раст на платата за само 247 денари

„Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во октомври 2023 година, изнесува 38.843 денари, односно истата во однос на октомври 2022 година, кога изнесуваше 33.104 денари, се има зголемено за 17,3% ...

СДСМ: Зголемувањето на минималната плата ќе придонесе за дополнително зголемување на сите плати во државата

„Преку одговорен, инклузивен пристап, СДСМ успеа да донесе системско решение за раст на минималната плата. Од овој месец минималната плата во сите сектори ќе изнесува 20.175 денари, што е за ...

Градоначалникот на Кисела Вода бара да му се зголеми платата на над 90.000 денари месечно?!

Градоначалникот на општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски до Советот на општината поднел предлог точка со која бара измена на член од Одлуката за извешување на Буџетот на општина Кисела Вода, ...

Да се укинат и другите привилегии на функционерите; укината апанажа или „многу врева за ништо“; пекарите продолжија со неиспорака на леб

ЦИВИЛ: Не само апанажите, да се укинат и неразумните трошења и привилегии на функционерите ЦИВИЛ ја поздравува судска одлука за укинување на апанажите на функционеритеа кои ќе бидат разрешени или ...

Фото: СДСМ

СДСМ: Од март минималната плата над 20.000 денари

СДСМ преку одговорни, ефикасни и навремени економски политики и предвреме ги остварува ветувањата дадени пред граѓаните, велат од владејачката партија. -Минималната плата од наредниот месец се зголемува за над 2.000 ...

СДСМ: Оваа година нов раст на минималната плата и повисоки пензии за сите 330.000 пензионери

„СДСМ и во новата 2023 година продолжува со успешните економски мерки и политики, со постојана грижа за македонската економија и македонските граѓани. Веќе во март месец, следува покачување на пензиите ...

Колева: Во март ново зголемување на минималната плата и покачување на пензиите

Во собраниска процедура денеска влегува Буџетот за 2023 година. Буџетот е во насока на надминување на предизвиците од глобалната економска и енергетска криза за што се предвидени 250 милиони евра. ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER