fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ

Tag: политика

Фото: Претседател на Украина

Започнува Самитот Украина – ЕУ во Кијив; мора да се обединиме околу концептот за европска Македонија, повторно се активираа заканите со бомби; ЦИВИЛ упатува повик за разумно надминување на разликите

ВЕСТ НА ДЕНОТ Самит Украина-ЕУ: Пристапувањето кон ЕУ е долг и комплициран процес, без оглед на итните желби на Украина Лидерите на ЕУ се во Кијив на Самитот Украина-ЕУ, што е ...

Културната интеракција меѓу Македонија и Бугарија е спас од политичките хистерии: Што ќе посееме, тоа ќе жнееме

СТОЈАН СИНАДИНОВ Политичките односи меѓу Македонија и Бугарија деновиве доживеаја хистерична ескалација по најавите на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски од ВМРО-БНД и неговите приврзаници дека на 4 февруари ќе дојдат да ...

Напредок на Северна Македонија на Индексот за демократија; Делчев заслужува достоинствено чествување; хаос во српскиот парламент; Цивил со жестоко соопштение за Апасиев

ВЕСТ НА ДЕНОТ Северна Македонија напредува едно место погоре според Индексот за демократија за 2022 година Според најновиот извештај на Индексот за демократија за 2022 година,  Македонија бележи подобрени резултати, и оваа ...

Уставниот суд го отфрли барањето на Антонијо Милошоски, подобрувањето на Индексот на перцепција на корупцијата е за поздравување, тензична атмосфера околу изборот на Јовески

ВЕСТ НА ДЕНОТ Уставниот суд го отфрли барањето за заштита на слободи и права на Антонијо Милошоски Уставниот суд на денешната седница го отфрли барањето на подносителот Антонијо Милошоски за ...

Северна Македонија со скок од две места на индексот за перцепција на корупција, националистички групи и поединци го држат регионот во заложништво, огромни шанси за влез на АА во владината коалиција

ВЕСТ НА ДЕНОТ Северна Македонија со скок од две места според перцепцијата на корупција на новиот Индекс на Транспаренси Северна Македонија се најде на 85 место од 180 светски држави ...

ЦИВИЛ: Дајте ѝ шанса на иднината! Бугарските и македонските политичари и функционери да се фокусираат кон европската иднина, а не да се враќаат во минатото

ЦИВИЛ најостро ги осудува говорот на омразата, делата од омраза и насилството кои произлегуваат од неспособноста или неподготвеноста да се води дијалог. Без оглед на „страната“ од која доаѓаат, деструктивните ...

Судењето за „Ласкарци“ вратено на почеток, изборите не го решаваат проблемот со уставните измени, Вучиќ го прифати француско-германскиот предлог, топката е кај Курти

ВЕСТ НА ДЕНОТ Судењето за случајот „Ласкарци“ вратенo на почеток  По повеќе од една година супер-вевештачења за автобуската несреќа кај село Ласкарци во која загинаа 16 лица, конечно се изготвија ...

Смртта и предавството не е точна дама

НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Убави се овие предновогодишни и постновогодишни денови. Човек вага, зумира, додава и одзема што направил со себе и колку допринел за да се променат околностите. Всушност, со кого ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER