fbpx

Tag: политика

Попоска: По повеќе од две децении од падот на кулите близначки, повеќе од секогаш, се соочуваме со пад на либералните вредности врз кои е базирано општеството за кое се бореа многу генерации

„Нападите од 11/09 донесоа нова ера во светската политика и тектонски промени во односите на моќ и разбирањето на заканите по светскиот мир и безбедност, во кој се до тогаш, ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Почна седницата за уставни измени; ВМРО – ДПМНЕ ќе го запре патот на Северна Македонија кон ЕУ; Одбележан Денот на Армијата

ВЕСТ НА ДЕНОТ Почна седницата за уставни измени, утврден дневниот ред Собранието со 70 гласа „за“,  47 „против“ и без „воздржан“ глас го усвои дневниот ред на 123-тата седница која ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Бехтел и Енка организира Саем за вработување; од држава пред конфликт прераснавме во симбол на мултиетничноста и мултикултурализмот; се зајакнува борбата со корупцијата

ВЕСТ НА ДЕНОТ Конзорциумот „Бехтел и Енка“ организира „Саем за вработување“ „Саем за вработување“ организира конзорциумот „Бехтел и Енка“ кој ги гради Коридорите 8 и 10д, Сите заинтересирани за работа ќе ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: ВМРО – ДПМНЕ ги злоупотребува пензионерските протести; Кремљ сака да ја спречи РСМ да продолжи по својот европски пат; македонски компании ќе учествуваат на тендери на НАТО

ВЕСТ НА ДЕНОТ Пензинерите блиски до ВМРО-ДПМНЕ најактивни во повиците за масовноста на протестите Најави за организиран превоз до Скопје за пензионери од внатрешноста започнаа да споделуваат симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ ...

Фото: Учесник во немирите идентификуван како полицаец од Србија/ Твитер

Западот мора да го заштити Косово од Србија и Русија, предупредуваат високи политичари

Политичари и угледни јавни личности од Британија и САД , преку писмо го изразија своето противење на „политиката за Балканот водена од Белград“ во услови на континуирани тензии. Западот не ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Предлогот за уставни измени стигна во Собрание; плодна дискусија и натпартиски консензус за евроинтеграцијата на државата; крај на огромните каматни стапки и должничкото ропство кај граѓаните

ВЕСТ НА ДЕНОТ Првото гласање за уставните измени ќе биде на 18 август, Комисијата за уставни прашања ќе заседава од 25 јули Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прими Предлогот ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Закани кон директорот на АВМУ, ставот на Мицкоски е ригиден и неполитички, започнува макрофинансиската помош од ЕУ

ВЕСТ НА ДЕНОТ Закани кон директорот на АВМУ поради одбиено барање за одземање дозвола на ТВ Алсат М Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ја известува јавноста дека на ...

Од губење на Македонскиот идентитет стравуваат само неспособните, некреативните, неинвентивните…

Миодраг Врчаковски На овие од памтивек турбулентни Балкански простори продолжуваат секојдневните жестоки политички дебати за феноменот наречен “Губењето на Македонскиот национален идентитет”. Кој го распродава, а кој го штити! Кои ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Северна Македонија го презеде претседавањето со Транспортната заедница; уставните измени во Собрание во наредните две недели; Лога побара укинување на дискреционото право на министерот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Северна Македонија го презеде претседавањето со Транспортната заедница од Црна Гора Северна Македонија од денеска го презема претседавањето со Транспортната заедница и во следната година ќе биде ...

Page 2 of 13 1 2 3 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER