fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: поплави

Катастрофални поплави во Авганистан, голем број загинати

Три авганистански провинции се погодени од разорни поројни поплави бидејќи новиот бран водени стихии се заканува во северниот дел на земјата, соопштија денеска локалните власти, додавајќи дека загинале најмалку 153 ...

Фото: Ројтерс

ЕK ја тужи Грција пред Судот на правдата на ЕУ затоа што не ја спровела бараната ревизија на плановитe за справување со ризиците од поплави

Европската комисија денеска соопшти дека ќе ја тужи Грција пред највисокиот суд на ЕУ поради тоа што не ги ревидирала плановите за справување со ризиците од поплави, клучна алатка за ...

Либија: Повеќе од 5.200 загинати во потопениот град, 10.000 исчезнати

Повеќе од 5.200 луѓе загинаа, а најмалку 10.000 се водат како исчезнати во катастрофалните поплави што ја зафатија источна Либија. Министерството за внатрешни работи на источната либиска влада извести за ...

Евакуација на граѓани во поплавените подрачја во централна Грција

Во близина на градовите Кардица, Трикала и Лариса продолжува акцијата за спасување и пренесување на безбедни локации на граѓаните заглавени во објекти во поплавените подрачја, а и денеска вниманието е ...

(ВИДЕО) Хаос со поплави во Мексико по ураганот Хилари, бурата се движи кон САД

Ураганот Хилари вчера се движеше кон полуостровот Баха Калифорнија во Мексико, соопшти американска владина агенција, предупредувајќи дека катастрофални и опасни по живот поплави се веројатни и на полуостровот и во ...

Фото: Скриншот

Поројни дождови, поплави и бесни шумски пожари; екстремни временски услови пустошат низ Европа

Најмалку шест лица загинаа во поплавите во Словенија. Шумски пожари беснееја во Кипар, Грција и Португалија, а обилни врнежи се забележани во Шведска и Норвешка. Заедно, овие примери уште повеќе ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER