fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: прислушување

СЈО очекува продолжување на мандатот!

За 10 дена изминува рокот од 18 месеци, во којшто Специјалното јавно обвинителство, согласно со Законот за СЈО, има право да покрене истраги и обвиненија за кривични дела, што произлегуваат ...

Ќе продолжи ли мандатот на СЈО?

Синоќа на полноќ истече рокот од 18 месеци, во кој Специјалното јавно обвинителство можеше да поднесе обвиненија за 31 предмет што ги презеде од Јавното обвинителство на Марко Зврлевски и ...

Потресно Фејсбук сведоштво за тешко кршење на човековите права

Марија Баришин објави потресно сведоштво за нејзиното искуство со институциите и тешкото кршење на нејзините човекови права. Нејзиното сведоштво го пренесуваме во целост. ЦИВИЛ - Центар за слобода ќе се ...

Дерала: Притисокот врз медиумите е вообичена пракса на власта во заминување!

По барање на адвокатот Никола Додовски, судијката ги отстрани новинарите од денешното рочиште на случајот познат во јавноста како „Тврдина 2“. Новинарите биле избркани додека се читал дописот од Министерството ...

Дерала: Народот во Македонија веќе не наседнува на сите тие лаги!

Во предвечерие на предвремените парламентарни избори, претседателот на ЦИВИЛ – Центар за слобода, даде обемно интервју за хрватскиот портал lupiga.com, во кое се осврна на аферата со прислушувањето, на предизборната ...

СЈО: Зголемен број барања за незаконски следени телефонски броеви!

Специјалното јавно обвинителство, тукушто соопшти дека расте бројот на барања кои граѓаните ги упатуваат до нив, а се однесуваат на незаконски следени телефонски броеви. До денеска се пристигнати 81 барање. ...

Ќе му дозволи ли власта на Судот, конечно, да му дозволи на СЈО да работи?!

Откако Кривичниот суд го одложи рочиштето за седумтемина вработени во УБК, кои од Специјалното јавно обвинителство се обвинети за случајот „Тврдина“, за 17 јануари 2017 година, со образложение на судијката ...

ЦИВИЛ изразува згрозување од крајно дрскиот, непрофесионален и неетички настап на Латас

ЦИВИЛ изразува згрозување од крајно дрскиот, арогантен, непрофесионален и неетички настап на главниот уредник на ТВ Сител, Драган Павловиќ-Латас на 10 февруари 2016 година, кога во програмата беше поканет опозицискиот ...

Page 3 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER