fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: руска пропаганда и дезинформации

Фотомонтажа: ЦИВИЛ

Годишнина од бунтот на Пригожин: Што правaт денес „Вагнер“ и „трол-фармите“ за дезинформации без својот водач

•По смртта на шефот на Вагнер во авионска несреќа на 23 август 2023 година, неговата приватна воена компанија Вагнер продолжува да постои под водство на неговиот син, држејќи одделни одреди ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Со свои камења по сопствена глава: Сакс го обвинува НАТО за војната во Украина на портал финансиран од земја членка на Алијансата

Иронично, но серија текстови на Сакс каде, меѓу другите антизападни ставови, тој го обвинува НАТО за војната во Украина, се објавуваат на медиум кој во дисклејмерот наведува дека веб-страница е ...

Фото: Скриншот

Блинкен ја свиреше на гитара „Rockin’ in the Free World“ во бар во Кијив, на руските пропагандисти не им се допадна песната

Вчера американскиот државен секретар Антони Блинкен ненајавено пристигна во Кијив во првата посета на Украина од страна на висок американски функционер откако Конгресот го усвои долго одложуваниот пакет воена помош од ...

Фотомонтажа: Д.Мишев / ЦивилМедиа

Песков и Лавров – пропагандните ѕвезди во информативниот простор на проруските македонски медиуми

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на Цивил Непосредно пред почетокот и сега за времетраење на изборната кампања, неколку високи функционери на една политичка партија, но и претставници на ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руските пропагандисти шират лажни фотографии од пасоши на Украинци, наводно вмешани во терористичкиот напад во Москва

На 22 март се случи терористички напад во градското собрание Крокус во Красногорск, Московската област, при што според последните податоци загинаа 137 луѓе. Руската пропаганда го искористи за уште еднаш ...

Фото: Инстаграм

Украински активисти одржаа перформанс против руската пропаганда во Њујорк 

Украински активисти во Њујорк излегоа на митинг протестирајќи против меѓународното влијание на руската пропаганда, пренесува Укринформ спорединстаграм објавата на BBC News Ukraine. „Украинските активисти се собираат против руската пропаганда во ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руските наративи во македонските медиуми: Изгубени во преводот

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на ЦИВИЛ На први март, државната информативната агенција МИА, објави содржина, со наслов „Помошта за Украина ги претвора Шолц и Макрон во отворени непријатали, ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руската пропаганда шири апсурдни фалсификати по разрешувањето на Залужни

По разрешувањето на Валериј Залужни како врховен командант на вооружените сили на Украина и назначувањето на Олександр Сирскиј на негово место, руската пропаганда создаде бран апсурдни фалсификати. Дезинформациите одат до ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руските пропагандисти со дип фејк манипулација во обид да го „бустираат“ наративот за наводниот конфликт меѓу Зеленски и Залужни

Руските пропагандистите продолжуваат да го „бустираат“ наративот за наводниот конфликт меѓу украинскиот претседател Володимир Зеленски и врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужњи. Како што пренесува Укринформ, во ...

Остатоци од паднатиот руски авион Ил 76 во регионот Белгород / Фото: Укринформ

Контроверзите околу падот на рускиот Ил – 76 продолжуваат: ФСБ не им дозволила на високи руски функционери да се качат на летот во „последниот момент“

Kонфузијата предизвикана пред се од недостатокот на цврсти докази од руската страна, како и од лавината обвинувања и контраобвинувања од двете страни околу уривањето на рускиот воен авион Ил - ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER