fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: СЈО

Нема притвор за Мијалков, редовно се појавувал на суд

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, на вчерашното гостување на 1ТВ, кажа дека Специјалното јавно обвинителство нема да бара притвор за Сашо Мијалков, кој е еден од обвинетите во случајот „Империја“.  ...

Нова истрага „Поштенска банка“

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите отвори нова истрага со кодно име „Поштенска банка“. Станува збор, како што ...

Нови истраги: „Подарок“, „Пропаганда“, „Дизајн“, „Базни станици“, „Пациент“ и „Хармонија“

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите отвори шест нови истраги. Во овие истраги станува збор за основано сомнение ...

Илустрација: Игор Стевковски

Каде му е апаратот на Мицкоски?

Не му е лесно на Мицкоски. А и како би му било? На кутрото, разединето и десеткувано ВМРО-ДПМНЕ и на неговиот актуелен портпарол Мицкоски, постојано им сервираат некаков избор, бараат ...

Герамитчиески: Набавката за блиндираното возило на МВР копирана од каталогот на „Мерцедес“

Јавниот повик за набавка на блиндирано возило за потребите на Министерството за внатрешни работи ги содржел истите параметри со достапните каталози за мерцедес С600, вклучувајќи ги и техничките грешки од ...

Нови рочишта за „Тендери“ и „Тарифа“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжат судењата за предметите „Тендери“ и „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство. На судењето за „Тендери“, каде првообвинета е поранешната министерка за култура ...

Собранието без свои претставници за следење на работата на изборните органи

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, иако има право на тоа.  За оваа своја ...

Дескоска: Министеството за правда нема надлежност, ниту може да се меша во разрешувањето на судиите

Министеството за правда ниту има надлежност, ниту може да се меша во изборот и разрешувањето на судии, рече министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со ...

Page 2 of 55 1 2 3 55

CIVIL MEDIA NEWSLETTER