fbpx
Гордана Јанкулоска, 2007 (фото извор: Wikimedia Commons)
Ерван Фуере (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ, мај, 2016)
Фото: МИА
Фото: МИА

Tag: СЈО

Фото: МИА архива

Апелациониот суд ја преиначи ослободителната пресуда за случајот „Тендери“ во одбивателна

Апелациониот суд Скопје ја преиначи ослободителната пресуда за случајот „Тендери“ на поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО) во одбивателна, откако ја уважи жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал ...

Грковска: Сѐ уште има доволно време случаите од СЈО да се процесираат и да завршат во ефикасна и правична процедура

Ова е предмет којшто пет години се водеше во судските лавиринти, уште повеќе Апелација неоправдано го држеше девет месеци и бевме свесни дека е близу до ризик од застарување уште ...

ДОСИЕ КАМЧЕВ: За една година – под истрага од СЈО, притвор и приведувања – ја премина границата дури 80 пати и градеше бизнис империја во Русија

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ По ставањето на Камчев на црната листа на Министерството за финансии на САД, постои очевиден напад на „заборавност“ во медиумите, со цел таа вест да се прескокне, да ...

Пендаровски го одби барањето за помилување на Катица Јанева, негативно мислење дала и Комисијата за помилување

Претседателот на државата го одбил барањето за помилување на поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева. Од Кабинетот на претседателот на државата посочуваат дека негативно мислење дала и Комисијата ...

Герила акција по вчерашната одлука во Стразбур: „Ќе си лежите“ (ФОТО)

На надвозникот кај мостот „Гоце Делчев“ во Скопје утрово се појави транспарент на кој пишува „Ќе си лежите“, пренесува порталот Фронтлај.мк. Пораката доаѓа по синоќешната одлука на Евроспскиот суд за ...

Како се распаѓаше ВМРО-ДПМНЕ

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Во ВМРО-ДПМНЕ веќе не мислат сите исто. Само шестмина гласаа против Законот за јавно обвинителство... Зарем е нормално ова? Како тоа можеше толкава партија да се распадне, ...

Министерство за правда се уште чека одговор за екстрадиција на првообвинетите „Монструм“

Кривичниот суд денеска продолжи со судењето на седумте обвинети за случајот „Монструм“. Во судницата биле присутни дел од обвинетите и семејствата на загинатите. Но, како што се изјаснија од Министерството ...

Закажани пет нови рочишта на СЈО

Во Кривичниот суд од утре продолжуваат судењата на СЈО, каде за неделава се закажани вкупно пет нови рочишта за случаите „Тендери“, „Т.Н.Т“, „Транспортер“, „Монструм“ и „Насилство во општина Центар“. Рочиштето ...

Протести штетни по човековото здравје

Во Кривичнот суд денеска имаше три нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина”, „Тарифа” и „Титаник 3″ на Специјалното јавно обвинителство.  Во „Таргет – Тврдина” обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во ...

Page 1 of 55 1 2 55

CIVIL MEDIA NEWSLETTER