fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Собрание на Република Македонија

ИЗБОРИ 2024: Кога се конституира Собранието и доделувањето на мандатот за формирање на Влада?

Граѓаните на Северна Македонија утре ќе се обратат до гласачките кутии за да гласаат на седмите претседателски и 11-те парламентарни избори. За вториот круг од претседателските избори право на глас ...

Ќе има ли можност за нови партиски вработувања во јавните претпријатија?

Пратениците Александар Кирацовски и Благоја Трпевски, од владеачкото мнозинство од СДСМ и ДУИ, предложија по скратена постапка да се донесе закон со кој во сите јавни претпријатија директорите ќе добијат ...

Дополнителни докази на обвинетите на судењето за 27 април

Денеска во Кривичниот суд продолжува судењето за настаните од 27 април минатата година, со изнесување на дополнителни докази на дел од обвинетите. На минатото рочиште дополнителни докази предложи одбраната на ...

Шекеринска: Со одлуката во Собранието, Македонија извлечена од ризиците за изолација

Секој пратеник кој верува и знае дека Македонија треба да стане дел од западниот свет, треба да ги поддржи уставните измени во следните фази. Затоа ние ќе продолжиме да повикуваме ...

Телефонски разговор Заев – Ципрас по оставката на Коѕијас

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, ...

Уставни измени или избори?

Во Собранието денеска продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа, меѓу Македонија и Грција, предложен од Владата.  Ова е трет ден од ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER