fbpx
Фото преземена од платформата X на Марко Ѓуриќ
Фото- принтскрин на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски
Фото: Б. Јордановска, ЦИВИЛ
Стојан Андов
Фото: МИА

Tag: Совет на јавни обвинители

Советот на јавни обвинители му препорачува на Мемети да не учествува во работата додека трае постапката против него

Советот на Јавни обвинители денеска дискутираше за постапката против членот Иџет Мемети кој е осомничен за примање награда за противзаконито влијание. Според членовите, Мемети за времетраењето на истрагата не би ...

Љубомир Јовески нов Јавен обвинител?

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе заклучок да му предложи на Собранието за државен јавен обвинител да го именува Љубомир Јовески, член на Советот на јавните обвинители на ...

Дваесет и три кандидати за државен јавен обвинител

На огласот за државен јавен обвинител, чиј рок изминува денеска, се јавиле 23 кандидати. За највисоката функција во Обвинителството се пријавиле адвокати, поранешни и актуелни судии,обвинители. Од позвучните адвокатски имиња ...

Добро утро со Орданоски

„Салто мортале“ на Јово Вангеловски

пишува: Сашо Орданоски Занимлива е стратегијата на претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски за избегнување на сопствената одговорност за сомневањата за тешки злоупотреби во судството во корист на најразлични криминали ...

Штериев: Ќе го надминеме конфликтот со СЈО

Нов претседател на Советот на јавни обвинители е Коле Штериев, кој денеска едногласно беше избран на седницата на Советот, откако пред два дена, досегашниот претседател Петар Аневски, поднесе оставка поради „семејни ...

Поднесе оставка „бранителот“ на Зврлевски, Спасоска – в.д. Јавен обвинител

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, поднесе оставка пред седницата на која требаше да се избере в.д. Јавен обвинител наместо разрешениот Марко Зврлевски. „Членовите на Советот ќе одлучуваат ...

Советот на јавни обвинители назначува времен наследник на Зврлевски

На денешната седница на Советот на јавни обвинители треба да се назначи нов вршител на должноста Јавен обвинител, кој ќе го наследи на функцијата, разрешениот Марко Зврлевски, до именувањето на ...

Советот на обвинители нема кворум за времен наследник на Зврлевски!?

Според претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски, поради немање кворум е одложена седницата на која требаше да се избере времен наследник на Марко Зврлевски, разрешен заради нестручно и ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER