fbpx
Руски тенкови во близина на украинската граница, јануари, 2022 (фото: скриншот од Јутубе каналот на Military Update)
epa04824767 A picture made available on 30 June 2015 shows workers start the construction of the Chinese section of the China-Russia East Route natural gas pipeline, also known as the Power of Siberia trunk pipeline, in Heihe in northeast China's Heilongjiang province 29 June 2015. The 3,968-kilometer pipeline, running from Russian gas fields to Shanghai, will be completed in 2018 to be able to carry 38 billion cubic meters of natural gas to China every year.  EPA/SONG FULAI CHINA OUT

Tag: соживот

За соживот се потребни најмалку двајца

Спортот како спорт не го следам, освен во ситуации како со фудбалската репрезентација на Хрватска на светското фудбалско првенство, но затоа ја следам политиката во спортот, што значи дека следам ...

Националистичките пораки во Гостивар ги снема од пред десетина години

По објавените фотографии кои ги испрати анонимен граѓански новинар, во кои имаше говор на омраза и националистички пораки испишани на ѕид на еден руиниран дуќан во Гостивар, граѓаните преку коментари реагираа дека ...

Велигден во Колешино-село со четири вери и вековно меѓусебно разбирање и толеранција

Велигден во селото Колешино за едни е најголем верски празник, а за други е обичен ден. Големиот христијански празник го празнуваат православните и верниците од Евангелско Методистичката црква, додека за ...

Enough is enough (Што е доста, доста е)

По осамостојувањето на Македонија започна една иста приказна која трае, еве, нешто повеќе од 26 години. Тогаш започнаа да ми кажуваат дека јас треба да градам соживот со луѓето од ...

Барлаковски: Сакаа да ме тепаат „патриотите“ оти не бев од „нивните“ новинари!

Група од десеттина членови на Македонското патриотско здружение „Пере Тошев“ од Прилеп, синоќа по протестот на „За заедничка Македонија“ во Скопје, се обиделе физички да се пресметаат со новинарот на ...

Училиштата да ги заштитат учениците и да не дозволат да се создаваат поделби!

И Младинскиот образовен форум, со отворено писмо до јавноста, реагира за користењето на млади и деца во протестите, провокациите и вербалните напади и одговорноста ја посочува кај образовните институции.  „Последниве ...

CIVILMEDIA NEWSLETTER