fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот
Бенјамин Нетанјаху
Фото: МИА архива
Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан, Габриел Ескобар (фото: МИА)

Tag: „Спас за Валандово“

Izvor: fb page Spas za Valandovo

Марков: Нема вработени активисти од Спас за Валандово во Сардич

Низ граѓаните во Валандово се шират дезинформации дека голем дел од активистите на иницијативата Спас за Валандово биле вработени во фирмата „Сардич“, вели за ЦИВИЛ Медиа, активистот Роберт Марков. Марков ...

Иницијативата „Спас за Валандово“ ја продолжува борбата

Иницијативата „Спас за Валандово“ која повика на референдумско изјаснување „за' или „против“ рудникот Казандол и други рудници, не се откажува од борбата. Тие тврдат дека градоначалникот кој е од редовите ...

„Спас за Валандово“: Граѓан(к)ите беа сардисани од сите страни!

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ пред полноќ, во ноќта меѓу неделата и понеделникот, одржа прес-конференција на отворено, што ЦИВИЛ Медиа директно ја пренесуваше на својата Фејсбук страница, на која ги изнесе ...

Жестоки притисоци пред референдумот!

Локалната власт во Валандово го опструира закажаниот референдум на 20 август, градоначалникот е презафатен за изјава за медиумите, плакатите на граѓанската инцијатива се кинат и уништуваат... „Во периодот од 20 ...

Валандово остана без душа…

Некогаш град на калиниките, спортот и културата, денес - град на рудници и иселувањето... Пишува: Владимир Лазов Дали некои луѓе успеаја да го направат Валандово град без шмек и убавина, ...

Izvor: fb page Spas za Valandovo

Нови протести или датум за референдум

Иницијативата „Спас за Валандово“ излезе со соопштение со кое ги информира граѓаните на Општина Валандово за присуството на нивни претставници на двата собира, организирани од месните заедници Пирава и Јосифово, ...

Поднесени собраните 2.213 потписи на граѓан(к)и за референдум!

Откако граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ ги собра потребните потписи за распишување на референдум на локално ниво во Општина Валандово, денеска  во име на сите 2.213 потпишани валандовчан(к)и, активистите поднесоа ...

И фармерите ги подржаа еколозите!

Федерацијата на фармери (ФФРМ) се приклучи кон пораките кои валандовчани веќе неколку месеци ги испраќаат во врска со отворањето на рудникот Казандол. „Внимателно да се размисли за отворањето рудник во ...

Граѓаните најавуваат радикални мерки!

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ денеска испрати соопштение во кое се вели дека доколку Советот на Општина Валандово не донесе одлука во полза на граѓаните, тие ќе пристапат кон радикални ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER