fbpx

Tag: ССНМ

Новинарските здруженија и медиумите со осуда за дискредитацијата на медиумите од страна на политичарите

Лавина од реакции предизвика говорот на претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, кој на партиски настан, медиумите (Алфа и Телма) ги нарече непријатели на Албанците. На оваа изјава, ...

ССНМ: Затворање на дописништвата на МИА е непопуларна и недозволива мерка

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници изразува жалење поради одлуката на АД МИА за ставање во мирување на неопределено време на дописништвата во Брисел, во Атина и во Вашингтон, ...

(ВИДЕО)Синадиновска: Говорот на омраза може да предизвика и физичко насилство

Кога станува збор за медиумите, декларативно постои партиски консензус но,  меѓупартиските игри и блокадите што доаѓаат од опозицијата кочат многу реформи, вклучувајќи ги законските измени за подобрување на состојбата во ...

Уставни измени или избори?

Во Собранието денеска продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа, меѓу Македонија и Грција, предложен од Владата.  Ова е трет ден од ...

ЗНМ, ССНМ и СЕММ: Измените во Изборниот законик ги загрозуваат работата и слободата на медиумите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) се противат на усвоените измени и дополнувања на Изборниот ...

ССНМ го осуди вербалниот напад врз новинарот на Алсат

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници најостро го осудува насилното и примитивно однесување на членот на Управниот одбор на Кластерот за текстил Сашко Станоевски кон новинарот на Телевизијата Алсат ...

Барање за спроведување системски медиумски реформи!

Во пресрет на претстојните медиумски реформи што произлегуваат од „Пржинскиот договор“, Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Советот за етика во медиумите ...

Ванхауте: Сами треба да ги регулирате вашите односи!

Анализа за финансиските и кадровските прашања и продукцијата на јавниот радиодифузен сервис за чие подобро функционирање треба да се одвои најмалку еден процент од Буџетот, како и саморегулација на медиумите, ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER