fbpx
Фото: Џ. Дерала / ЦивилМедиа
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

Tag: ставови

Фото: Скриншот

24 ЧАСА: Традиционален марш на сексуалните работнички за хуман и еднаков третман од државата; Одлуката на ЕУ за Украина да биде отрезнувачка, не треба самите да си ставаме сопки, вели Филипов; „Црната листа“ на САД опомена за македонските политичари

ВЕСТ НА ДЕНОТ Традиционалниот Марш на црвените чадори: Сексуалните работнички бараат хуман и еднаков третман од државата Сексуалните работнички денеска со Марш на црвените чадори традиционално го одбележаа Меѓународниот ден ...

24 ЧАСА: Се вештачи оружјето поврзано со двојното убиство; технички премиер Албанец е показател за етничка еднаквост; инфлацијата се враќа во нормала

ВЕСТ НА ДЕНОТ Се вештачи оружјето поврзано со двојното убиство, споделувањето повеќе информации не е добро за истрагата Во тек е вештачењето на двете парчиња огнено оружје, кои се најдени ...

24 ЧАСА: Извештајот на ЕК е искрен и правичен; според Пивоваров, не постои однапред најавен терористички напад; Уставот го издржа тестот на времето – интервју со Фрчкоски

ТЕМА НА ДЕНОТ Извештајот на ЕК е искрен, но правичен, Северна Македонија да ја искористи создадената динамика во процесот на проширување „Извештајот на ЕК се стреми кон тоа да даде ...

Фото: МИА архива

24 ЧАСА: Политичката поларизација и блокирањето на Парламентот главни забелешки во Извештајот на ЕК; малку докази дека Судскиот совет ги исполни своите законски обврски; турскиот парламент ги забрани Кока-Кола и Нестле

ТЕМА НА ДЕНОТ Извештај на ЕК: Северна Македонија треба да ги спроведе реформите поврзани со членство во ЕУ Северна Македонија се обврза да започне и приоритетно да ги спроведе уставни ...

24 ЧАСА: Застарува ТНТ, Груевски ќе куртули од 9 години затвор; сè што е добро направено за Македонија, направено е наспроти мнозинското мислење; што се крие зад критиките за Чебрен?

ВЕСТ НА ДЕНОТ Застарува ТНТ, измените на КЗ го спасија Груевски од уште 9 години затвор, ќе куртулат и Јанакиески и Трајковски Одбраната во случајот „ТНТ” денеска од Судечкиот совет ...

24 ЧАСА: Македонските државјани полетаа од аеродромот во Тел Авив; Поддржете ја Украина, останете на вистинската страна на историјата; Зелен форум на Цивил

ВЕСТ НА ДЕНОТ Авионот со македонските државјани полета од аеродромот во Тел Авив Со мало задоцнување полетаа патниците од аеродромот Бен Гурион во Тел Авив кои се пријавија на повикот ...

24 ЧАСА: Стапуваат на сила измените на Кривичниот законик; строгите казни понекогаш се пишуваат под притисок на јавноста; за10 отсто пониски цени за над 50 основни прехранбени производи

ВЕСТ НА ДЕНОТ Денеска стапуваат на сила измените на Кривичниот законок Од денеска стапуваат на сила измените на Кривичниот законик, кои ќе значат поблаги казни за дел од обвинетите за ...

Фото: Скриншот

24 ЧАСА: Годишно обраќање на Фон Дер Лајен во Европскиот парламент; следното проширување мора да биде катализатор за напредок – Тимот Европа ќе работи и со 30+; ќе се замрзнат цените на храната

ТЕМА НА ДЕНОТ Обраќање на Фон дер Лајен пред Европарламентот за „Состојбата на Унијата“ Претседателката на Европската комисијата, Урсула фон дер Лајен денеска во Европскиот парламент во Стразбур ќе го ...

24 ЧАСА: Стартуваа градежните работи на Коридорот 8; уставните измени можеби се болни, но се неопходни; запрен шверц на раствори за дијагностика на бенигни и малигни заболувања

ТЕМА НА ДЕНОТ „Бехтел и Енка“ стартува со градежни работи на Коридорот 8 Во село Горна Бањица денеска ќе се изврши минирање со што стартуваат градежните работи на американско-турскиот конзорциум ...

Цивил ги открива македонските, регионалните и светските „Перспективи 2023“

Почнувајќи од 2017 година, тимот на Цивил и интегрираната редакција на ЦивилМедиа секога година организираат серија панел дискусии и продуцираат мултитематски медиумски прилози, ставови и анализи под заеднички наслов „Перспективи“. ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER