fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: убиства

Фото: МИА

24 ЧАСА: Изнудување пари мотив за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски; парламентарни избори на 8 мај, договор од лидерската средба; СДСМ со иницијатива за широк Европски фронт

ТЕМА НА ДЕНОТ По вчерашното известување на МВР дека се пронајдени телата на убиените 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски, денеска на прес-конференција министерот за внатрешни работи, ...

Хамас: Ако нападите не престанат, ќе ги убиеме киднапираните Израелци еден по еден

Бригадите ал-Касам, вооруженото крило на Хамас, најави дека ќе почне да убива заробени цивили доколку Израел продолжи да ги бомбардира цивилните домови во Газа, пишува Гардијан. Портпаролот на Бригадите, Абу ...

Рамзан Кадриов и Зелимхан Бакаев на средба во Чеченија во 2017 година Фото: Инстаграм

Кадиров наредил егзекуција на чеченска поп-ѕвезда за која открил дека е геј откако се ракувал со него

Чеченскиот сатрап Рамзан Кадиров наредил егзекуција на поп-ѕвездата Зелимхан Бакаев за која открил дека е геј откако се ракувал со него на промотивна фотографија, соопшти локалната група за човекови права, ...

Фото: alarabya.net

Русија преполнa со помилувани силувачи и убијци вратени од војната во Украина, бројот на руски цивили убиени од платениците на Вагнер рапидно се зголемува

Руските затвореници кои Путин го ослободи од издржување затворски казни за тешки кривични дела, силувања и убиства, за да се борат за озлогласената парамилитантна група Вагнер во Украина, при враќањето ...

Одложена комеморацијата за убиените ученици во „Рибникар“, родителите испратија седум барања до државата

За денеска најавената комеморација за трагично настраданите ученици од ОУ Владислав Рибникар која требаше да се одржи во Собранието на град Белград е одложена, а родителите на децата од ова ...

Foto: Wikimedia Commons

Убиецот од Младеновац ги призна злосторствата: Не ги познавал жртвите, пукал за да ги исплаши локалните жители

Во Вишото јавно обвинителство во Смедерево денеска беше сослушан Урош Б. (21) поради постоење сомнеж дека извршил кривични дела тешко убиство, недозволено изработување, чување, носење и тргување со оружје и ...

67 новинари убиени досега во 2022: Меѓународната федерација на новинарите бара итна акција

Меѓународната федерација на новинари (IFJ) неодамна го обнови својот повик до меѓународната заедница за конкретна акција за заштита на безбедноста и слободите на новинарите, бидејќи се бележи скок на бројот ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER