fbpx
Foto: Wikimedia Commons
Фото: Твитер
Фото: МИА
Фото: Фејсбук
Фото: МИА

Tag: Унгарија

Србија и Унгарија ќе испратат покана до Северна Македониј да се приклучи кон изградба на брза железница

Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура, Горан Весиќ, во Будимпешта, по разговорот со унгарскиот министер за градежништво и транспорт, Јанош Лазар, изјави дека двете земји ќе испратат покани до ...

Унгарски парламент фото/ Еуроњус

Унгарскиот парламент ја одобри кандидатурата на Финска за членство во НАТО, приемот на Шведска „лебди во воздух“

Унгарскиот парламент ја одобри кандидатурата на Финска за членство во НАТО. Мерката, усвоена со 182 гласа за и шест против, дојде откако унгарската влада со месеци ги фрустрираше сојузниците во ...

Унгарија нема да го уапси Путин доколку дојде во земјата, соопшти шефот на кабинет на премиерот Орбан

Унгарија нема да го уапси рускиот претседател Владимир Путин доколку влезе во земјата, изјави денеска шефот на кабинет на премиерот Виктор Орбан, Гергели Гуљаш, појаснувајќи дека за тоа не постои ...

Huge accident on a highway in Hungary. More than 40 trucks and cars collided in the chain. A fire also broke out

Голем верижен судар во близина на Будимпешта, повеќе лица се тешко повредени

Страшна сообраќајна несреќа се случи попладнево на автопат во Унгарија. Повеќе од 40 камиони и автомобили биле дел од верижниот судар на 26-от километар од автопатот М1, што најверојатно се ...

Унгарската претседателка Каталин Новак ја почна официјалната посета во државава

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести ја пречека унгарската претседателка Каталин Новак. Според агендата, Пендаровски и Новак ќе одржат тет-а-тет средба, по што делегациите од Северна ...

Фото: Укринформ

ЕУ ќе најде начин да го заобиколи унгарското блокирање на 500 милиони евра воена помош за Украина

Амбасадорот на Украина во ЕУ, Всеволод Ченцов, во интервју за онлајн весникот Европска правда, предвидува дека Европската унија ќе најде начин да го надмине блокирањето на Унгарија за доделување на ...

epa08091141 Christmas light decorations backdropped with an illuminated Ferris wheel in Szekesfehervar, Hungary, 26 December 2019.  EPA-EFE/Tamas Vasvari HUNGARY OUT

Унгарија поради поскапувањето зимава затвора стадиони, библиотеки, театри, базени

Драстичниот пораст на цените на енергијата ја принуди Унгарија да ги затвори библиотеките, театрите, базените и нејзините нови стадиони во текот на зимата. Новите стадиони, кои се сметаат за симболи ...

Нов провокативен гест на Виктор Орбан, носеше шал со картата на „Голема Унгарија“

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на последниот натпревар на унгарската фудбалска репрезентација се појави со шал на кој беше испечатена картата на „Голема Унгарија“ на која има и парче Трансилванија. Сликите ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER