fbpx
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Унгарија

Photo by Max LaRochelle on Unsplash

Трамп-Орбановиот театар и грмотевицата на Бајден

ЏАБИР ДЕРАЛА Американско-унгарските односи драматично се заладија. Тие се, според оценката на Лавдеј Морис, уредничка на берлинското дописничко биро на Вашингтон Пост, на најниско ниво од крајот на Студената војна ...

Фајненшл тајмс: ЕП ќе ја тужи ЕК поради нејзината одлука да и дозволи на Унгарија пристап до фондовите

Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија поради нејзината минатогодишна одлука да и дозволи на Унгарија пристап до милијарди евра кои и беа замрзнати во европските фондови. Лидерите на партиите ...

ФОТО Фејзбук

Унгарскиот претседател ја потпиша одлуката за членството на Шведска во НАТО

Унгарскиот претседател Тамаш Суљок ја потпиша одлуката со која и се овозможува на Шведска да се приклучи на НАТО, соопшти неговиот кабинет. Унгарските пратеници на 26 февруари, последни од сите ...

ФОТО Фејзбук

Унгарскиот парламент го избра Тамаш Суљок за нов претседател на државата

Унгарскиот парламент го избра Тамаш Суљок, претседател на Уставниот суд, за нов претседател на државата. Тој ќе врши претежно церемонијална улога и ќе ја наследи Каталин Новак, која неочекувано поднесе ...

Фото: Архива

Орбан: Унгарија ќе потпише договор со Шведска од сферата на одбранбената индустрија

Унгарија ќе потпише договор од областа на одбранбената индустрија со Шведска, соопшти унагрскиот премиер Виктор Орбан пред денешниот состанок во Будимпешта со неговиот шведски колега Улф Кристерсон, додека централноевропската земја ...

Унгарската екстремна десница се заканува на притворената италијанската антифашистка во Будимпешта со бесење

Таткото на италијанската антифашистка затворена Унгарија се плаши за нејзината безбедност, откако, додека во неделата низ Будимпешта маршираше екстремната десница за комеморација на нацистичките сили во Втората светска војна, на ...

Фото: Архива

Американски сенатори ќе ја посетат Унгарија поради кандидатурата на Шведска за НАТО

Делегација од американскиот Конгрес в недела ќе ја посети Унгарија за да изврши притисок врз Будимпешта да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО кога унгарскиот Парламент повторно ...

Чешката ОДС не ја сака партијата на Орбан во свое друштво: Не ни требаат уценувачи 

За чешката конзервативна Граѓанска демократска партија (ОДС) е неприфатлива идејата за приклучување на партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан кон групата Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР), објави на социјалните ...

Унгарскиот парламент на вонредна седница расправа за приемот на Шведска во НАТО, Фидес на Орбан бојкотира

Унгарскиот парламент денеска се собра на вонредна седница на барање на опозицијата за да го стави на дневен ред приемот на Шведска во НАТО, но владејачката партија одлучи да ја ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER