fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: Виктор Орбан

Виктор Орбан и Владимир Путин, 2015 (Wikimedia Commons)

Брисел се заканува дека ќе ја ослабе унгарската економија доколку Орбан стави вето на помошта за Украина

Европската унија ќе ја саботира унгарската економија доколку Будимпешта ја блокира новата помош за Украина на самитот оваа недела, објави во неделата Фајненшл тајмс според доверливиот план изготвен од Брисел, ...

ЕУ подготвува резервен план од 20 милијарди евра за Украина во случај на вето од Орбан

Европската унија подготвува резервен капацитет за да и обезбеди на Украина до 20 милијарди евра помош, што ќе овозможи да се заобиколи ветото на Унгарија, пренесува Укринформ според Financial Times. ...

Историска одлука на ЕУ да започне преговори со Украина и Молдавија, Орбан го блокира договорот на ЕУ за 50 милијарди евра помош за Кијив

На Самитот на ЕУ во Брисел вчера попладнето беше донесена историска одлука  Украина и Молдавија да ги почнат пристапните преговори за членство во ЕУ. По повеќечасовни разговори лидерите на земјите-членки ...

Путин и Орбан (фото: The Russian Presidential Press and Information Office; Wikimedia Commons)

Орбан, по примерот на Путин, воведува контроверзен закон за „заштита на суверенитетот“ дизајниран да ги замолчи критиките и за слабеење на опозицијата

Предлог-законот за „заштита на националниот суверенитет“ кој синоќа го  поднесе унгарската Влада, според кој се планира криминилазација на странското финансирање на политичките партии и да воспостави надзорно тело за навладините ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Етничките Унгарци во Западна Украина контра Орбан: Одбиваат да бидат „заложници“ на неговите пазарења со ЕУ

Околу 1.500 километри западно од линијата на фронтот во целосната инвазија на Русија врз Украина, во планински регион што граничи со четири земји на ЕУ, се наоѓа град со црвен ...

Протест пред руската амбасада во Будимпешта / Фото: Икс

Што не е во ред со Унгарија? Орбан тргнува во фронтален напад против ЕУ и Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на 18 ноември изјави дека верува оти разговорите меѓу ЕУ и Украина за нејзиното пристапување би биле грешка бидејќи Украина е „светлосни години“ од тоа да ...

Протест пред руската амбасада во Будимпешта / Фото: Икс

Орбан ја спореди ЕУ со Советскиот Сојуз во говорот на годишнината од унгарското антисоветско востание во 1956 година

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го спореди членството на Унгарија во Европската унија со повеќе од четири децениската советска окупација на неговата земја за време на говорот во понеделникот на комеморација ...

Унгарско- руското пријателство на крстопат: Во рускиот учебник по историја унгарската револуција од 1956 година се нарекува „фашистички пуч“

Унгарската крајнодесничарска парламентарна партија Јобик ја осудува оценката за Унгарската револуција од 1956 година, наведена во руски училишен учебник по историја како „фашистички пуч“ и бара одлучна акција од унгарската ...

Никица Корубин

Без ракавици

НИКИЦА КОРУБИН Кога Орбан при посетата на Босна и Херцеговина, ќе каже дека”на ЕУ многу повеќе и е попотребен Балканот и Босна и Херцеговина, отколку обратно … треба да се ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER