fbpx
Марш на Вашингтон - руски фашисти во Москва, 12 јуни 2024 (скриншот од видео)
Гордана Јанкулоска, 2007 (фото извор: Wikimedia Commons)
Ерван Фуере (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ, мај, 2016)

Tag: војна против Украина

Лажните наративи на руските пропагандисти: Украинците „нарачуваат“ реклами против помошта на САД за Израел, израелските тенкови со „руски симболи“ во Газа

Се чини дека војната помеѓу Израел и терористите на Хамас им отвори ново поле за докажување на „високите квалитети“ и “ екстраординарните способности“ на руските пропагандисти. Со извонредно напрегање на ...

24 ЧАСА: Македонските државјани полетаа од аеродромот во Тел Авив; Поддржете ја Украина, останете на вистинската страна на историјата; Зелен форум на Цивил

ВЕСТ НА ДЕНОТ Авионот со македонските државјани полета од аеродромот во Тел Авив Со мало задоцнување полетаа патниците од аеродромот Бен Гурион во Тел Авив кои се пријавија на повикот ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

24ЧАСА: Аболициите на Иванов пред Врховен; Инфлацијата намалене на 6,6 проценти; Зголемување на платите во јавното здравство; Зелен Форум на Цивил

ВЕСТ НА ДЕНОТ Поднесена иницијатива до Врховен за аболициите на претседателот Иванов Адвокатот од Скопје поднел иницијатива до Врховниот суд на Република Северна Македонија во која бара утврдување на начелен ...

ОН: Човековите права во Русија се „значително влошени“ по почетокот на војната против Украина

Ситуацијата со човековите права во Русија значително се влоши по нејзината инвазија врз Украина во февруари минатата година, се наведува во извештајот на специјалната известувачка на ОН за човекови права, ...

24 ЧАСА: Каде е разликата меѓу Иванов и Пендаровски; Северна Македонија е на одличен пат кон ЕУ; светот го одбележува Меѓународниот ден на демократијата

ТЕМА НА ДЕНОТ Аболиција, амнестија, претседателска функција: Каде е разликата меѓу Иванов и Пендаровски? Речиси целиот втор мандат на местото шеф на државата Иванов го мина во создавање на конфликти ...

24 ЧАСА: Стапуваат на сила измените на Кривичниот законик; строгите казни понекогаш се пишуваат под притисок на јавноста; за10 отсто пониски цени за над 50 основни прехранбени производи

ВЕСТ НА ДЕНОТ Денеска стапуваат на сила измените на Кривичниот законок Од денеска стапуваат на сила измените на Кривичниот законик, кои ќе значат поблаги казни за дел од обвинетите за ...

Фото: Скриншот

24 ЧАСА: Годишно обраќање на Фон Дер Лајен во Европскиот парламент; следното проширување мора да биде катализатор за напредок – Тимот Европа ќе работи и со 30+; ќе се замрзнат цените на храната

ТЕМА НА ДЕНОТ Обраќање на Фон дер Лајен пред Европарламентот за „Состојбата на Унијата“ Претседателката на Европската комисијата, Урсула фон дер Лајен денеска во Европскиот парламент во Стразбур ќе го ...

Бајден: Путин веќе ја изгуби војната во Украина, Пригожин да внимава што јаде

Американскиот претседател Џо Бајден одржа заедничка прес-конференција со финскиот претседател Саули Ниинисто во Хелсинки. Тој рече дека конфликтот во Украина не би требало да трае со години, наведувајќи дека Владимир ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER