fbpx

Tag: војна против Украина

ОН: Човековите права во Русија се „значително влошени“ по почетокот на војната против Украина

Ситуацијата со човековите права во Русија значително се влоши по нејзината инвазија врз Украина во февруари минатата година, се наведува во извештајот на специјалната известувачка на ОН за човекови права, ...

24 ЧАСА: Каде е разликата меѓу Иванов и Пендаровски; Северна Македонија е на одличен пат кон ЕУ; светот го одбележува Меѓународниот ден на демократијата

ТЕМА НА ДЕНОТ Аболиција, амнестија, претседателска функција: Каде е разликата меѓу Иванов и Пендаровски? Речиси целиот втор мандат на местото шеф на државата Иванов го мина во создавање на конфликти ...

24 ЧАСА: Стапуваат на сила измените на Кривичниот законик; строгите казни понекогаш се пишуваат под притисок на јавноста; за10 отсто пониски цени за над 50 основни прехранбени производи

ВЕСТ НА ДЕНОТ Денеска стапуваат на сила измените на Кривичниот законок Од денеска стапуваат на сила измените на Кривичниот законик, кои ќе значат поблаги казни за дел од обвинетите за ...

Фото: Скриншот

24 ЧАСА: Годишно обраќање на Фон Дер Лајен во Европскиот парламент; следното проширување мора да биде катализатор за напредок – Тимот Европа ќе работи и со 30+; ќе се замрзнат цените на храната

ТЕМА НА ДЕНОТ Обраќање на Фон дер Лајен пред Европарламентот за „Состојбата на Унијата“ Претседателката на Европската комисијата, Урсула фон дер Лајен денеска во Европскиот парламент во Стразбур ќе го ...

Бајден: Путин веќе ја изгуби војната во Украина, Пригожин да внимава што јаде

Американскиот претседател Џо Бајден одржа заедничка прес-конференција со финскиот претседател Саули Ниинисто во Хелсинки. Тој рече дека конфликтот во Украина не би требало да трае со години, наведувајќи дека Владимир ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER