fbpx

Tag: Западен Балкан

Фридом Хаус: Северна Македонија најдобро рангирана во Западен Балкан, војната во Украина го продлабочува регионалниот јаз

Во 2023 година, оценките за демократија се намалија во 11 од 29 земји во извештајот, а 7 земји заработија подобрувања, меѓу кои е Северна Македонија која и покрај засилените безбедносни ...

„Фридом хаус“: Северна Македонија забележала демократски напредок изминатата година, и е прворангирана во Западен Балкан

Во најновиот извештај „Нации во транзиција“ на „Фридом Хаус“ се посочува дека Северна Македонија забележала демократски напредок изминатата година, но се нотира и силна политичка поларизација. Во извештајот се мери ...

Ковачевски од Рејкјавик: Интеграцијата на земјите од Западен Баклан во ЕУ е инвестирање во безбедноста на Европа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во рамки на четвртиот Самит на Советот на Европа, учествуваше на Тралезна маса зад затворени врати, на која се разговараше за ...

Фото: Официјалниот Фејсбук профил на Бојан Маричиќ

Маричиќ: ЕУ и Западен Балкан е приказна која е почната одамна, време е да и дадеме среќен крај

Вицепремиерот Бојан Маричиќ во своја објава на Фејсбук напиша дека членството на Западен Балкан во ЕУ, без сомнеж, е инвестиција во европскиот мир и безбедност. Но, додека работиме тоа да ...

МИОА: Пониски цени во роаминг меѓу Западен Балкан и ЕУ од октомври годинава

Цените на роаминг тарифите за пренос на податоци меѓу ЕУ и Западен Балкан од октомври годинава значително ќе се намалат, информираат денеска Министерството за информатичко општество и администрација, пренесувајќи ја ...

Ставен крај на систематскиот напад на слободата на медиумите, Македонија на високото 38 место според „Репортери без граници’

Северна Македонија е рангирана на 38. Место од вкупно 180 земји во светот според Глобалниот индекс за слободата на медиумите на „Репортери без граници“. Земјава бележи скок од 19 места ...

Танер: За Австрија приоритет останува проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан во одбранбената политика

Војната во Украина уште повеќе нагласува колку е битно нашите пријатели од Западен Балкан да ги поддржиме на нивниот пат кон европската иднина. За Австрија и понатаму останува главен приоритет ...

Ковачевски – Пирц Мусар: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ, Северна Македонија има важна улога во европската стабилност

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во рамки на официјалната посета на Република Словенија, денеска се сретна со претседателката на Република Словенија, Наташа Пирц Мусар. На средбата ...

Османи: Потребни се похрабри одлуки од ЕУ кон регионот веднаш

Потребни се похрабри одлуки од Европската унија кон регионот веднаш, порача министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска во Рим, на министерскиот состанок за Западен Балкан. Османи, како што соопшти ...

Вархеји: Во Рим ќе се разговара за забрзаниот процес на интеграција во ЕУ

Комесарот за проширување на Европска Унија, Оливер Вархеји во пресрет на средбата на министрите за надворешни работи на земјите од Западен Балкан во Рим, најави дека ќе разговараат за забрзување ...

Page 1 of 16 1 2 16

CIVIL MEDIA NEWSLETTER