fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот
Бенјамин Нетанјаху
Фото: МИА архива
Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан, Габриел Ескобар (фото: МИА)

Tag: Западен Балкан

Во Вашингтон почнува Трансатлантски економски форум на Југоисточна Европа

Во американскиот Конгрес во Вашингтон денеска почнува дводневната конференција „Трансатлантски економски форум на Југоисточна Европа“, чија цел е зајакнување на соработката меѓу Соединетите Американски Држави и земјите од регионот на ...

Фото: Секретаријат за европски прашања

Маричиќ од Котор: Европеизацијата на државата со Планот за раст мора да продолжи за просперитет на секој граѓанин

Како носечки ресори во Владата на Северна Македонија за Планот за раст, Секретаријатот за европски прашања и Министерството за финансии, ги презентираа приоритетите од Реформската агенда утврдени како наша обврска ...

Фото: миа.мк

Бербок повика на брзо прифаќање во ЕУ на земјите кандидати за членство од Западен Балкан

Шефот на германската дипломатија, Аналена Бербок повика на брзо прифаќање во ЕУ на земјите кандидати од Западен Балкан по повод прославата на 20-годишнината од проширувањето на Европската унија со десет ...

ЕП ќе отвори канцеларија во Западен Балкан за подобро да го контролира проширувањето на ЕУ

Европскиот парламент планира да отвори нова канцеларија во Западен Балкан со цел да се подобри контролата врз процесот на проширување, објави порталот „Еурактив“ (Euractiv). Во документот усвоен на пленарната седница ...

Пелеши на министерски состанок на CEDC: Дијалогот меѓу Србија и Косово е единствено решение за мир во регионот

Албанскиот министер за одбрана, Нико Пелеши, на министерскиот состанок за одбранбена соработка на Централна Европа и Западен Балкан (CEDC), во Будимпешта, посебен акцент ставил на предизвиците со кои се соочува ...

Вархеји: Благодарност до ЕП за усвојување на Механизмот за реформи и раст на Западниот Балкан, веднаш го ставивме во функција

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји денеска му се заблагодари на Европскиот парламент за вчерашната одлука за усвојување на Регулативата за создавање на Механизмот за реформи и раст ...

Фото: Wikimedia commons

За подобра соработка со Западен Балкан, Европарламентот ќе отвори канцеларија

Во обид да го подобри својот мониторинг над процесот на проширување на ЕУ, Европскиот парламент планира да отвори нова канцеларија за односи со земјите од Западниот Балкан, пренесе МИА. Ваквиот ...

Учесниците на Самит во Словенија силно поддржаа проширување на Европската Унија

Проширувањето на Европската Унија е нејзин стратешки, но и безбедносен интерес, се согласија денеска учесниците на Самитот во Брдо кај Крањ по повод 20-годишнината од членството на Словенија во ЕУ. ...

Фото: Wikimedia commons

Последна сесија на Европарламентот пред европските избори, меѓу темите и Механизмот за раст на Западниот Балкан

Најновите случувања на Блискиот Исток, состојбата во Украина и европската поддршка на земјата, измените во правилата на Заедничката земјоделска политика, обвинувањата за обиди за ширење на руско влијание во институциите ...

Page 1 of 28 1 2 28

CIVIL MEDIA NEWSLETTER