fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: заробеници

Фото: Кабинет на претседателот на Украина

Украина врати дома 207 заробеници

„207 украински војници и цивили се вратени од руско заробеништво“, напиша украинскиот претседател Володимир Зеленски во објава на Фејсбук, пренесува Укринформ. „Нашите луѓе се вратија. 207 од нив. Ги враќаме ...

Хамас: Ако нападите не престанат, ќе ги убиеме киднапираните Израелци еден по еден

Бригадите ал-Касам, вооруженото крило на Хамас, најави дека ќе почне да убива заробени цивили доколку Израел продолжи да ги бомбардира цивилните домови во Газа, пишува Гардијан. Портпаролот на Бригадите, Абу ...

Народен правобранител на Украина: Има докази дека Русите егзекутираат невооружени заробеници

„Руските напаѓачи пукаат во невооружени украински воени заробеници со уверување дека на крајот ќе ја избегнат одговорноста“, изјави Дмитро Лубинец, комесар за човекови права на Парламентот, преку Телеграм, пренесува Укринформ. ...

Рововска битка за Бахмут

Пречекани украинските бранители ослободени од руско заробеништво. Зеленски: Украина ќе го одржи Бахмут

Андриј Јермак, шефот на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски, Андриј Јермак, изјави денеска дека Украина вратила 116 војници како дел од размената на воени заробеници. На Твитер објави видео од ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER