fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: Црвен Крст

ФОТО: МВР

Спасовски: Справувањето со миграциите мора да оди преку поширока хармонизирана нормативна рамка на ниво на ЕУ

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска учествуваше на панел -  дискусија во рамки на Меѓународната школа за миграции насловена „Хуманитарните аспекти на мешаните миграциски текови”, што се одржува во ...

Фото: миа.мк

Црвен крст одбележува 78 години постоење, собрани над 960 илјади евра за настраданите подрачја во Туркије и Сирија

Продолжуваме да ја покажуваме нашата солидарност на дело преку помошта која ја обезбедуваме за настраданите подрачја во Туркије и Сирија. Добра е веста дека досега се собрани над 960 илајди ...

Фото: Човек гледал како доброволци бараат тела во стариот кварт на градот Антакија во провинцијата Хатај во четвртокот - Emily Garthwaite / The New York Times

Хуманитарен настан на Црвниот крст за настраданите во земјотресот во Туркије и Сирија

По повод 78 години од своето формирање, Црвениот крст денеска во хотелот „Холидеј ин“ организира настан посветен на хуманоста и солидарноста за настраданото население од земјотресот во Туркије и Сирија. ...

Добро утро со Орданоски

Чак Норис му се јавил на Филипче…

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Има разни несалам луѓе во светот, на врвни државни функции, кои во последните години го доведуваа во прашање меѓународниот систем на соработка; а и науката, како водечки принцип ...

Светски ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина

Со одржување на параолимписката игра „Бочија“, наменета за лица со посебни потреби, денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје ќе биде одбележан Светскиот ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина, 8 мај. ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER