fbpx
Фото: Принтскрин
Одбележување на Денот на независноста на Украина, Скопје, 24 август 2023 (фото: ЦИВИЛ)
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Меѓу европската иднина, опсесијата и тапанот на Путин

ЏАБИР ДЕРАЛА ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Консумирајте одговорно. Овој текст може да предизвика гнев и проблеми во кардиоваскуларниот систем на радикалите, фашистите и рашистите. Каков план може да се побара од некој што...

Read more

Гладијаторски игри: Политички и медиумски канибализам

ЏАБИР ДЕРАЛА Пригушеното зуење на рефлекторите и опремата, мирисот на напластена прашина меѓу каблите и темните ќошиња на студиото, мрморењето на студискиот персонал кој разменува забрзани инструкции до последен миг...

Read more

Мицковски – свената булка крај шините

ЏАБИР ДЕРАЛА Мицковски е како свената булка крај шините. Неговото деструктивно однесување во политиката, бескрајниот лелек, ирационалното инаетење и контрирање го оставаат сам, како цвеќенцето кое, кутрото, го употребив како...

Read more

ИНЦИДЕНТ ВО „САМО ВИСТИНА“ НА КАНАЛ 5: Само уште една неславна епизода во дејствувањето на антидемократските инсталации

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

ЏАБИР ДЕРАЛА Незнаење, простотилак, грубијанство и насилништво се главните карактеристики на актот на директорот на ТВ Канал 5 кој изврши дрзок и непримерен упад во емисијата „Само вистина“ и буквално...

Read more

На денешен ден

ЏАБИР ДЕРАЛА Зборот не може да биде уапсен. Вистината не може да се скрие. Слободата нема цена. Ова е моја објава на социјалните мрежи пред десет години, на 23 октомври,...

Read more
Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER