fbpx
Џабир Дерала во „Изборен рапорт“ (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)
epa08911602 A nurse administrates the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine during the vaccinations against Covid for doctors, nurses, and health workers at the Molinette hospital in Turin, Italy, 30 December 2020.  EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

ПРАВДА

Дерала: Неприфатлив е срамниот пад на најповиканите да го бранат правото, да бидат токму оние што го газат

Јас доаѓам од ЦИВИЛ, организација за човекови права и слободи формирана во 1999 година. Не сум правен експерт, но ќе го искористам моето широко познавање и искуство во оваа сфера,...

Read more

Со тркалото или под него

Анти ЕУ и НАТО протести на ВМРО-ДПМНЕ, април 2016, фото: ЦИВИЛ

од корнер: ЗОРАН ИВАНОВ Македонија ќе го преброди и ова тивко дивеење на актуелново предизборно старо ново водство на ВМРО-ДПМНЕ. Неговата од многумина сѐ уште поддржувана ретроградна актуелна партиска политика,...

Read more

Запад ги отпиша, Исток не ги ни попиша

Добро утро со Орданоски

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Кога дури и необично повлечената американска амбасадорка најде за потребно да им се придружи на своите европски дипломатски колеги во сугерирањето дека овој, несовршен, предлог на Законот...

Read more

Дескоска, недвосмислено и гласно посочи дека ВМРО-ДПМНЕ се обидува да го заштити на криминалот на своите функционери

Министерката за правда, Рената Дескоска, која ја отвори јавната расправа за Законот за јавно обвинителство во собраниската комисија за политички систем, без заобиколување, сосема недвосмислено и јасно, говореше за процесот...

Read more

Меѓу потрагата и бегството од правдата… на јавна расправа

Пратеници, професори, експерти, претставници на граѓанскиот сектор, министерката за правда, Рената Дескоска, многу медиуми и пријавени говорници и една „герила“ акција на Милошоски, контра мислења и повикување на минати работи,...

Read more

Камбовски: Недостатокот од јавни обвинители зборува за тоа каков е односот на државата кон Јавното обвинителство

Донесувањето на овој Закон е само еден од важните елементи од реформите на судскиот систем, смета професорот Владо Камбовски. „Советот на јавни обвинители и Судскиот совет имаат маана и таму...

Read more

Антонијо Милошоски со “герила” акција на јавната расправа за Законот за ЈО

„Јовески, до кога ќе го криете писмото со кое катица ви даде незаконска наредба“, пишуваше на платното со кое пратеникот Антонијо Милошоски се обиде да направи герила акција за време...

Read more

Започна расправата за Законот за Јавно обвинителство

Започна јавната расправа за Законот за Јавно обвинителство во Собранието на Република Северна Македонија. Се очекува расправата да трае до 18 часот и да продолжи утре. Расправата ја отвори министерката...

Read more

Рустеми: Јанева побара да не го „замрзнам“ станот на Главчев во случајот „Поштенска Банка”

Јавниот обвинител Бурим Рустеми на денешното сведочење за случајот „Рекет” посочи дека поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева побарала од него како надлежен обвинител во случајот „Поштенска Банка” да не...

Read more
Page 61 of 64 1 60 61 62 64

CIVILMEDIA NEWSLETTER