fbpx
Фото: Принтскрин
Одбележување на Денот на независноста на Украина, Скопје, 24 август 2023 (фото: ЦИВИЛ)

ЦИВИЛ ФЕСТ

Дерала: Започнете борба со корупцијата на умот, почнувајќи од себеси!

На отворањето на ЦИВИЛ ФЕСТ, Џабир Дерала, претседател на ЦИВИЛ, одбра да ја прочита својата колумна „Стани за себе и за другите. Денеска!“, напишана на Меѓународниот ден на човековите права.  https://www.youtube.com/watch?v=UHPiLpzwYCc...

Read more

Амбасадорот Жбогар го отвори ЦИВИЛ ФЕСТ: Има позитивни промени, но остануваат уште многу прашања

ЕУ Амбасадорот Семуел Жбогар го отвори ЦИВИЛ ФЕСТ, мултимедијален дводневен настан по повод Меѓународниот ден на човековите права. Жбогар ја поздрави иницијативата и му честита на ЦИВИЛ за одличната работа...

Read more

Започна ЦИВИЛ ФЕСТ

Со значајни говори за човековите права и настап на Dancers United во Младинскиот културен центар, започна ЦИВИЛ ФЕСТ. На отворањето се обратија Амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на делегацијата на Европската...

Read more

Ленон

Џон Ленон веројатно еден од најголемите борци за човековите права, кој, за жал, на 8 декември 1980 година, во Њу Јорк беше убиен од зад грб додека се враќаше кон...

Read more

Алтернатива

Да се  биде свесен значи да се размислува алтернативно. Кога се договоривме со Маја и Џабир дека ќе соработуваме и на ЦИВИЛ ФЕСТ кој ќе се случи овој понеделник и...

Read more

Програма на ЦИВИЛ ФЕСТ

ЦИВИЛ – Центар за слобода, ја објави програмата на ЦИВИЛ ФЕСТ. Кликнете на секој од линковите за повеќе информации. Воедно, ЦИВИЛ ги информира посетител(к)ите дека организаторите ќе организираат и детско катче,...

Read more

На 8 декември потсетуваме: Човековите права се заштитени со Уставот и законите!

Член 8 од Универзалната декларација за човековите права: „Секој има право националните судови ефикасно да го заштитат од кршење на основните права кои му се признати со уставот и законите.“ Граѓан(к)ите...

Read more
Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER