CivilFest
Categories

БЕГАЛЦИ Инциденти во прифатниот центар на грчкиот остров Хиос

Материјална штета, 10 приведени од кои седум уапсени е билансот од вчерашната тепачка меѓу бегалци и мигранти во прифатниот центар ВИАЛ на грчкиот остров Хиос.

Инцидентите почнале синоќа пред 22 часот, а по интервенцијата на грчката полиција, по полноќ, ситуацијата била ставена под контрола, јави дописникот на МИА од Атина.

Причината за тепачката со камења и разни предмети е сѐ уште непозната.

Пренатрупаноста, долгиот процес по поднесеното барање за азил, лошите услови во прифатните центри  како и нетрпеливоста меѓу мигрантите и бегалците од разни земји се дел од причините за тепачките и инцидентите што во минатото се случуваа во кампови на грчките острови.

 

извор: МИА


Содржините кои ЦИВИЛ ги презема од други извори не подлежат на лиценцата Creative Commons 1.0, инаку вообичаена за содржините кои ги објавува оваа медиумска платформа. Ве молиме, консултирајте се со изворот за преземање на таквите содржини.

Одговорноста за редакциското опремување на текстовите (наслов, наднаслов, фотографија, тагови) е на ЦИВИЛ Медиа.

Print Friendly, PDF & Email