fbpx
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Александар Даштевски

Фото/скриншт

ДИК ги соопшти првичните официјални резултати од претседателските и парламентарните избори

Претседателот на Државаната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, ги објави првичните резултати од вчера одржаните парламентарни и вториот круг од претседателските избори. Kоалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на парламентарните ...

Даштевски: Подготвени сме за претстојните избори, очекуваме првичните резултати да бидат на 8 мај пред полноќ

Државната изборна комисија е подготвена за претстојните избори, утре и задутре ќе се дели доверливиот изборен материјал кој општинските изборни комисии се должни да го предадат во вторник, а првичните ...

Фото: МИА

Даштевски: Училиштата ќе работат во вторник, ќе бидат затворени само просториите со избирачки материјал

Училиштата во кои ќе се одржи гласањето за претседателските избори ќе работат во вторник, ден пред изборите. Ќе бидат заклучени само оние простории каде ќе сместен избирачкиот материјал. - Тоа ...

Фото: МИА архива

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Од ДИК очекуваат фер и демократски избори; Вкупно 17 листи на кандидати за пратеници пријавени во ДИК; Пендаровски упати критики кон опозицијата за нивното претходно владеење

Претседателски избори Очекувањата се дека претстојните избори ќе бидат фер и демократски без никакви притисоци и покрај вчерашната тензија меѓу претседателските кандидати на потпишувањето на Кодексот за фер и демократски ...

Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Даштевски: Досега пријавени 11 кандидати за претседател на државата, поднесена и една пријава за независен пратеник

Досега се пријавени 11 кандидати за претседател на државата, Вело Марковски, Билјана Ванковска, Томе Николовски, Бујар Османи, Господин Поповски, Максим Димитриевски, Стевчо Јакимовски, Арбен Таравари, Ѓорѓи Манасков, Мерсиха Смаиловиќ и ...

Даштевски: За време на предизборниот молк за претседателските избори ќе мора да прекине кампањата за парламентарните

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар Даштевски вели дека ќе нема проблеми во одвивањето на предизборната кампања поради двојниот изборен процес и преклопувањата, но оти за време на предизборниот ...

Обвинителството и Антидискриминациската комисија молчат за говорот на омраза на ТВ Сител

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги како дел од надзорот врз работата на медиумите во периодот пред изборите, постизборно објави извештај кој се однесува на вонредниот надзор на работата ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER