fbpx

Tag: антикорупција

Подмладоците на политичките партии потпишаа декларација за борба против корупцијата

Со потпишување на Декларација за заложба за борба против корупција, подмладоците на девет политички партии се обврзаа на заеднички чекори за борба против корупција, информираа денеска од Коалицијата на младински ...

Грковска: Начинот на избор на ДКСК треба да биде пример за избор и на членови на други институции

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше работна посета на Државната комисија за спречување на корупција, каде се сретна со претседателката Билјана ...

Перспективи 2021, Војо Маневски, ТВ Ирис, Штип и Џабир Дерала, ЦИВИЛ, 25 декември 2020

Топ настан: Перспективи 2021 – годишна конференција на ЦИВИЛ

Конференцијата на ЦИВИЛ „Перспективи 2021“ на едно место собра 20 говорнички и говорници кои говореа за македонските, но и за глобалните перспективи во 2021 година. Министри, претставници на државни институции, ...

ДКСК: Обвинувањата од Иванов се паушални

Државната комисија за спречување на корупцијата „со иднигнација и во целост“ ги отфрла, како што се наведува, искажаните обвинувања и паушални наводи објавени од страна на поранешниот претседател на Република ...

Антикорупциската крими приказна

На дневниот ред на Собранието денеска е Предлог-законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси, по скратена постапка. Самиот закон помина низ многу корекции и промени, до неговото прво ...

Богојески: Корупцијата започнува со лажните ветувања на политичките партии

На конференцијата „За општество ослободено од корупција“, учествуваше Петар Богојески, активист на ВМРО -ДПМНЕ и еден од иницијаторите на реформите во партијата. Богојески е основач на Институтот за одржливо управување ...

Корупцијата убива (епизода 326)

Оџаците испуштаат отрови и загадуваат, газдите со владата се ценкаат, спонзорираат партии пред избори, одлагаат закони, а после и примена на закони... Здравството го убива здравјето, медицинскиот персонал заминува, снабдувањето ...

Антикорупцијата и животот

Само за патни трошоци, пет од седумте членови на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), потрошиле 2.319.031 денари во 2013 година. Прегледот на патните трошоци во останатите години е ...

А со (анти)корупцијата до кај сме?

Откако Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) го следеше „славниот пример“ на неславниот состав на Државната изборна комисија, па поднесе оставка, не слушнавме ништо особено. Ако се сеќавате, ДИК-овци ...

epa06829198 Women shout slogans and hold a Romanian flag (L) and a banner reading 'All for Justice' during a protest in front of Victoria palace, government headquarters, in Bucharest, Romania, 21 June 2018. Thousands of people gathered to protest against the changes to the judiciary system pushed in parliament by the leftist ruling party Social Democracy Party (PSD). The opposition parties and civil right activists are saying that these revisions to anti-corruption laws are means to increase political control over the judiciary and to limit the independence of judges and prosecutors.  EPA-EFE/BOGDAN CRISTEL

Антикорупциски протест во Букурешт

Демонстранти поставија голем транспарент пред зградата на романската Влада пред денешната седница на која се разгледува закон за амнестија. - Разбуди се и излези на улица! Диктатурата секогаш се воспоставувала ...

Page 4 of 5 1 3 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER