fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф
Фото: Архива

Tag: Јавен Обвинител

Костин ќе ги искористи сите механизми за да го изведе Путин пред лицето на правдата за соборувањето на летот MH17

Украинскиот јавен обвинител Андриј Костин вети дека ќе ги искористи сите меѓународни правни механизми за да побара одговорност од рускиот претседател Владимир Путин за соборувањето на летот MH17. Коментарот на ...

Оставка на главниот обвинител на Њујорк по обвинувањата за физичко насилство врз четири жени

Главниот обвинител на Њујорк, Ерик Шнајдерман поднесе оставка откако четири жени го обвинија за физичко насилство. Тој категорично ги отфрли обвинувањата, но изјави дека тие му пречат соодветно да си ...

Изгласани две долго очекувани функции – државен јавен обвинител и министер за здравство

Во Собранието вчера беа излагасани две функции на кои се чекаше подолг период - Љубомир Јовески беше избран за државен јавен обвинител, а д-р Венко Филипче - за нов министер за ...

Собранието треба да гласа за нов јавен обвинител

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 22. седница на која пратениците треба да гласаат за именување нов државен јавен обвинител, откако на 15-ти овој месец ја завршија расправата по владиниот ...

Собранието ќе гласа за нов јавен обвинител

Во Собранието на Република Македонија денеска Љубомир Јовески треба да биде именуван за нов државен јавен обвинител. Владата на 7 ноември му предложи на Собранието за јавен обвинител на Република Македонија да биде ...

Љубомир Јовески нов Јавен обвинител?

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе заклучок да му предложи на Собранието за државен јавен обвинител да го именува Љубомир Јовески, член на Советот на јавните обвинители на ...

Не се изгласа огласот за Јавен обвинител

Заврши парламентарната расправа, но не се изгласа огласот за Јавен обвинител на Република Македонија. Пратениците од опозицијата побараа да се одложи оваа точка по локалните избори и да се почитува ставот ...

Расправата за новиот наследник на Зврлевски продолжува по 15 часот

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по предлогот за огласување именување јавен обвинител на Република Македонија, што е на дневен ред на 12. седница. Пратениците од опозицијата повторно ...

Расправата за новиот наследник на Зврлевски повторно ги скара пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, точно во 18 часот ја прекина расправата по точката за предлогот на Владата за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител, по разрешувањето на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER