fbpx

Tag: јазик

Пендаровски: Научната јавност да ја чува својата автономија, достоинство, објективниот и критичкиот пристап

„Важно е да го чуваме сознанието дека нашето постоење, јазик, уметност, култура, нашиот светоглед не постојат затоа што се верификувани од другите, туку затоа што се јадрото, самата суштина на ...

Бундестаг (Foto: Pixabay free)

Бундестагот в четврток ќе гласа резолуција за поддршка на членството на Северна Македонија во ЕУ и потврда на македонскиот јазик и идентитет

Германскиот Бундестаг в четврток ќе расправа и ќе гласа за резолуција за поддршка на зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ, на македонски јазик и македонскиот идентитет. Резолуцијата насловена „Активно поддржете ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Косово ќе аплицира за членство во ЕУ, Албанија на британската листа на назначени „безбедни“ земји, заедничкиот јазик и националниот идентитет

ЕПОКА Е РЕ – Курти: За неколку дена ќе ја поднесеме апликацијата за членство во ЕУ Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за познатиот германски весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ изјави ...

Ден на албанската азбука

Денеска во Македонија се одбележува Денот на албанската азбука. Историскиот настан е поврзан со Битолскиот конгрес одржан на 22 ноември 1908 г. на кој било унифицирано писмото на Албанците и ...

Георгиевски: Културата и традицијата се побитни за нечија припадност, отколку самото име!

„Идентитетските прашања ги учев преку примерот на цигарите филтер ‘Југославија’, првите филтер цигари во државата Југославија... По укинувањето на нивното производство, се појавија филтер ‘Ориентал’, со истиот визуелен интегритет, истата ...

Костовски: Не ги делам луѓето на патриоти и предавници

ЦИВИЛ Медиа разговараше со спортскиот новинар Атанас Костовски на повеќе теми, но пред сѐ преку примери од неговиот живот и кариера за патриотизмот, национализмот, влијанието на медиумите, одговорноста на политичарите ...

Димитров: Главната разлика во преговорите – опфатот на употреба

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за емисијата „360 Степени“ во врска со тековните преговори за името рече дека во Виена бил постигнат значителен условен напредок, но се ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER